Investigation of structural, magnetic and magnetocaloric properties of ho and fe substituted cocr2o4 spinel nanoparticles
Ho ve fe yerleştirilmiş cocr2o4 spinel nanoparçacıkların yapısal, manyetik ve manyetokalorik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 633751
  2. Yazar: SEMİRAMİS GÜLKESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, sol-jel yöntemi ile üretilen Co(Cr1-xFex)2O4 (0.0≤x≤1.0) spinel yapıdaki multiferroik bileşiklerinin yapısal, manyetik ve manyetokalorik özellikleri incelenmiştir. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapısal, morfolojik ve elementel özellikleri X-Işını Kırınımı (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Enerji Dağılımlı X-Işını Spektrometresi (EDS) ölçümleri yapılarak araştırılmıştır. Co(Cr1-xFex)2O4 (0.0≤x≤1.0) spinel yapıdaki bileşiklerin kübik kristal yapıda olduğu ve Fe miktarının artması ile örgü parametresinin de arttığı belirlenmiştir. Ayrıca SEM görüntülerinden parçacık boyutunun da Fe miktarı ile birlikte arttığı gözlenmiştir. Elementel analiz sonuçlarından, sentezlenen bileşiklerin atomik yüzde oranlarının hedeflenen değerlere yakın olduğu belirlenmiştir. Ana yapıdaki Fe miktarının artması ile mıknatıslanmanın da arttığı sıcaklığa ve manyetik alana bağlı gerçekleştirilen mıknatıslanma ölçümlerinden gözlenmiştir. Ana yapıdaki Fe oranının artması ile manyetik geçiş sıcaklığının da arttığı belirlenmiştir. Manyetik geçiş sıcaklığı bölgesinde alınan izotermal manyetizasyon ölçümlerinden manyetik entropi değişimi belirlenmiştir. Ayrıca farklı oranlarda Ho3+ iyonları CoCrFeO4 bileşiğindeki Cr3+ ve Fe3+ iyonları ile yer değiştirecek şekilde katkılanmıştır. Sentezlenen bileşiklerin yapısal, manyetik ve manyetokalorik özellikleri yukarıda belirtilen ölçüm yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. CoCrFeO4 bileşiğine Ho3+ eklenmesi ile manyetik geçiş sıcaklığında dikkate değer bir değişme gözlenmemiştir. Ancak, mıknatıslanma değeri Ho miktarının artması ile azaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, structural, magnetic and magnetocaloric properties of Co(Cr1-xFex)2O4 (0.0≤x≤1.0) spinel multiferroic compounds produced by sol-gel method were investigated. Structural, morphological and elemental properties of all synthesized compounds were investigated by measuring X-Ray Diffraction (XRD), Scanning Electron Microscope (SEM) and Energy-Dispersive X-Ray Spectrometry (EDS). It is determined that Co(Cr1-xFex)2O4 (0.0≤x≤1.0) spinel materials have cubic crystal structure and the lattice parameter increases with increasing Fe content. In addition, it is observed from the SEM images that the particle size increases with Fe content. From the elemental analysis results, it has been determined that the atomic percent ratios of the synthesized compounds are close to the desired values. It is observed that the magnetization values both temperature and magnetic field dependence increase with increasing of Fe content in the main structure. It is determined that the magnetic transition temperature increases with increasing Fe content in the main structure. Magnetic entropy change of the samples is determined from isothermal magnetization measurements taken in the magnetic transition temperature region. Furthermore, various concentrations of Ho3+ ions were substituted by Cr3+ and Fe3+ ions in CoCrFeO4. The structural, magnetic and magnetocaloric properties of the synthesized Ho-substituted CoCrFeO4 compounds were investigated using the measurement methods mentioned above. No significant change in magnetic transition temperature is observed by Ho3+ ions in CoCrFeO4 compound. However, it is observed that the magnetization value decreases with increasing amount of Ho.