Reading comprehension research through think-aloud protocols
Sesli düşünme protokolleri aracılığıyla okuduğunu anlama üzerine araştırma
- Tez No: 633798
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHLİSE COŞGUN ÖGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma dil öğretiminde sesli düşünme protokolleri kullanımının okuma sürecinde öğrenciler ve okuduğunu anlama becerileri üzerinde önemli bir etkisi olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma karma araştırma deseni ile yürütülmüştür. Veriler ön ve son testler, kontrol listesi ve kontrol formu, sözlü protokoller ve görüşme sonuçları ile toplanmıştır. Çalışmanın katılımcıları Trakya Üniversitesi, İngilizce Öğretmenliği bölümünden 83 birinci sınıf öğrencisidir. Öğrenciler rastgele deney ve kontrol grubu olarak atanmıştır. Çalışma bir akademik dönem olan 14 haftalık bir sürede tamamlanmış ve deney grubunda sesli düşünme protokollerinin uygulandığı 12 öğretim uygulaması yapılmıştır. Ön test ve son test, kontrol listesi ve kontrol formunun sonuçları istatistiksel olarak karşılaştırılmış ve anlamlı bir fark olup olmadığını araştırılmıştır. Öte yandan, sözlü protokoller ve görüşmeler nicel verilere katkıda bulunmak için nitel olarak analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, sesli düşünme protokolleri uygulanmasının öğrencilerin okuduğunu anlamalarını olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine whether the use of Think Aloud Protocols (TAPs) in language teaching has a crucial impact on students and their achievement in reading process in means of promoting reading comprehension. The study was conducted with a mixed methods research design. Data were collected through pre and posttests, the checklist and check sheet, verbal protocols and interview results. The participants of the study were 83 freshmen students in English Language Teaching (ELT) department at Trakya University. The students were randomly assigned as experimental and control groups. The study was completed in one semester, which is a 14-week time period and the experimental group had 12 intervention session consisting of TAPs. The results of the pretest and posttest, checklist and check sheet were statistically compared to find out if there was a significant difference. On the other hand, the verbal protocols and interviews were analyzed qualitatively to contribute to the quantitative data. According to the results, the implementation of TAPs had a positive effect on promoting reading comprehension of the students.