Kapitalist gerçekçilik bağlamında '7/24' zaman tasarımı ve zamanın deneyimlenmesi: Modern çağda kaygının üretimi ve uyku bozukluğu
'24/7' time design and time experience in the context of capitalist realism: Anxiety production in the modern age and sleep disorder
  1. Tez No: 633808
  2. Yazar: MERVE GİZEM UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM ÖZDEN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, ezeli-ebedi, doğal şeyler olarak kabul ettiğimiz, insan varoluşunun en önemli kategorileri olan, mekân – zaman kategorilerinin oluşumunu sağlayan tarihsel, politik ve duygusal kırılmalarını soruşturmaktır. Kapitalizmin özellikle Sanayi Devrimi'nden beri bireyde yarattığı tahribat sosyoloji, psikoloji vb. alanların ele aldığı güncel tartışma konularındandır. Kapitalist modernite ve kapitalist gerçekçilik salt mekânsal değil, zamansal ve duygusal değişimlerde yaratmıştır. Bu zamansal değişimlerin en başında John Crary'nin belirsiz ve akışkan bir zamansallık olarak nitelediği“7/24 zaman”tasarımı gelmektedir. Tezde kapitalist birikim süreçlerinin mekân üretimine dayandığı kadar aynı zamanda zaman ve duyguların üretimine de dayandığı iddiasından yola çıkılarak kapitalizmin zamanı ve duyguları örgütleme süreçleri incelendi. Kapitalizmin, kapitalist gerçekçiliğin zamanı boş zaman, çalışma zamanı ve 7/24 gibi ayrımlara dayanarak nasıl dönüştürdüğüne; bu dönüşümün insanların duygularında nasıl karşılık bulduğuna bakılmıştır. Kapitalist gerçekçilik ve insan yaşamı arasındaki uyumsuzluk,“uyku bozukluğu”ve daha pek çok psikolojik bozuklara, duygulanımsal değişimlere odaklanılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study of thesis is investigate to the historical, political and emotional breakdowns that provide, we consider to be eternal-infinite, natural things, the most important categories of human existence, the formation of space-time categories. Especially since the Industrial Revolution, the destruction that capitalism has created in the individual; in disciplenes like sociology and psychology etc. Is one of the current discussion topics. Capitalist modernity and capitalist realism created not only spatial, but also temporal and emotional changes. The“24/7 time”design, which John Crary describes as an ambiguous and fluid temporality, is at first of these temporal changes. Based on the claim that capitalist accumulation processes are based not only on the production of space, but also on the production of time and emotions, we examined the processes of capitalism organizing time and emotions. How capitalism, capitalist realism transforms based on distinctions such as leisure time, working time, and 24/7; how this transformation responded to people's emotions was examined. The inconsistency between capitalist realism and human life has been discussed with a focus on“sleep disorder”and many other psychological disorders, affective changes.