Yedinci sınıf öğrencilerinin ondalık gösterimler konusundaki hatalarının incelenmesi
7th grade students' mistakes regarding decimal notation
- Tez No: 633809
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırmada yedinci sınıf öğrencilerinin ondalık gösterimler konusundaki hatalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmada 2019-2020 eğitim öğretim yılında Hatay'da bir devlet okulunda yedinci sınıfta öğrenim gören 6 öğrenci ile çalışılmıştır. Katılımcılar, bir önceki dönem matematik dersi karne notları göz önüne alınarak seçilmiştir. Bu kritere göre matematik ders başarısı düşük, orta ve yüksek olan ikişer öğrenci ile çalışılmıştır. Çalışma kapsamında ondalık gösterimler konusunun modelleme, karşılaştırma-sıralama, dört işlem ve problem çözme ile ilgili kazanımlarına yönelik toplam 8 soru hazırlanmıştır. Öğrenciler hazırlanan soruları cevaplarken yarı yapılandırılmış görüşme sırasında kaydedilen video kayıtları ve katılımcı gözlem tekniği ile elde edilen araştırmacı notları veri toplama aracı olarak değerlendirilmiştir. Araştırmadaki verilerin analizi ve yorumlanmasında nitel veri analizi yöntemlerinden içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: Uygulamalardan elde edilen bulgularda öğrencilerin çeşitli hatalar yaptıkları tespit edilmiştir. Bunlardan başlıcaları; kesirlerde payı ondalık kısım olarak düşünme, ondalık gösterimi kesirle özdeşleştirme, ondalık kısmı kesin paydası olarak düşünme, ondalık virgülün göz ardı edilmesi, tersten düşünme, çok basamaklı sayıların daha büyük olduğunu düşünme, tam kısmı kendi arasında çıkarma ondalık kısmı kendi arasında çıkarma, ondalık gösterimlerde basamak kavramını anlamama, toplama işlemi yerine çıkarma işlemi yapma, virgülü yanlış yere koyma, virgülü ayıraç gibi görme şeklindedir. Sonuç ve Öneriler: Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin ondalık sayılarda modelleme, karşılaştırma-sıralama, toplama, çıkarma, çarpma, bölme ve problem çözme konularında ondalık kısmı kesrin paydası olarak düşünme, ondalık vir-gülünün göz ardı edilmesi, virgülü ayıraç gibi görme, çok basamaklı sayıların daha büyük olduğunu düşünme gibi çeşitli hatalar yaptıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to examine the mistakes of seventh grade student' on decimal notation. Method: Case study pattern was used as a qualitative research method. Six se-venth grade students studying at a public school in Hatay during the academic year 2019-2020 have been studied. Participants were selected taking into account the ma-thematics grade notes for the previous semester. According to this criterion, two stu-dents with low, medium and high mathematics achievements were studied. Within the scope of the study, 8 questions have been prepared for modeling, comparasion-ranking, four operations and problem solving on the subject of decimal notation. While the students answered the prepared questions, the video recordings rec-orded during the semi-structured interview and the investigator notes obtained by the participant observation technique were evaluated as data collection tool. Content anlysis method, one of the qualitative data analysis methods, was used in the analysis and inter-pretation of the data in the research. Results: In the findings obtained from the applications, it was determined that the students faced various difficulties. The main ones are; thinking fractions as a decim-al part, identifying the decimal with a fraction, thinking the decimal as a definitive de-nominator, ignoring the decimal point, thinking in reverse, thinking that the multidigit numbers are larger, subtracting the full part among itself, subtracting the decimal part among itself, digits in the decimal notation understanding the concept, adding-subtracting operator, putting the comma in the wrong place, seeing it as a comma separator. Conclusion and Suggestions: According to the results obtained from the re-search, students consider the decimal part as a denominator of the fraction in decimal numbers modeling, comparison-sorting, addition, subtraction, multiplication, division and problem solving, ignoring the decimal comma, seeing the comma as a separator, thinking that the multi-digit numbers are larger. It has been observed that they made various mistakes.