Sosyal sorumluluk çalışmalarının kurumsal itibar üzerindeki etkisi: Torku örneği
The effect of social responsibility activities on corporate reputation: Case of Torku
- Tez No: 633819
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sosyal sorumluluk kavramı, son yıllarda kurumsal değerlerin artması sonucunda önemli bir unsur haline gelmiştir. Gün geçtikçe insana, doğaya ve ahlaki değerlere karşı hassasiyeti artan bilinçli bireylerin yetişmesi, kurumların sosyal sorumluluk çalışmalarına yönelmesini sağlamıştır. Kurumsal itibar kavramının ise kurumun tüm hedef kitleleri karşısında sahip olduğu olumlu ya da olumsuz algılardan oluşması, kurumlar için önemli değerlerin başında gelmesine neden olmuştur. Bu çalışmada; rekabet ortamında büyük bir öneme sahip olan sosyal sorumluluk çalışmalarının, kurumların kurumsal itibarına etkileri üzerinde durulmuştur. Sosyal sorumluluk ve kurumsal itibar birçok açıdan ele alınmıştır. Bu kapsamda Torku firmasının sosyal sorumluluk çalışmalarının kurumsal itibar üzerindeki etkisini değerlendirmek için Konya halkı üzerinde anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler göstermektedir ki sosyal sorumluluk, kurumsal itibar için önemli bir bileşenidir. Araştırmada sosyal sorumluluk ile kurumsal itibar arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir ve sosyal sorumluluk çalışmalarının kurumsal itibar üzerinde önemli etkilerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The term of Social Responsibility has become significant as a result of increasing in institutional value recently. As the awareness of individuals who has more sensitivity towards people, nature and moral values increases day by day, the institutions have turned towards social responsibility studies. The concept of corporate reputation consists of positive or negative perceptions that the institution has among all target groups, has led the companies to be one of the most significant values. In this study, the effect of social responsibility studies which have great importance in competition environment on the corporate reputation of the institutions have been emphasized. Social responsibility and corporate reputation have been discussed in many aspects. In this context, a survey study has been performed to evaluate the effect of social responsibility studies of Torku Company on people in Konya. The acquired figures show that social responsibility is a significant component for corporate reputation. In this research, it has been confirmed that there is a positive and meaningful relation between social responsibility and corporate reputation and social responsibility studies have significant studies on corporate reputation.