Ses temelli cümle öğretim yöntemine ilişkin öğretmen görüşleri (Erzincan örneği)
Teachers' views about the sound-based sentence teaching method (The case of Erzincan)
- Tez No: 633824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın genel amacı ilkokulda (2005-2006 Eğitim-Öğretim yılında) uygulamaya konulan Ses Temelli Cümle Öğretim Yönteminin ilkokul birinci sınıf öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda olumlu ve olumsuz yanlarını belirlemektir. Bu doğrultuda öğretmenlerin cinsiyet, yaş, mesleki deneyim süresi ve mezun oldukları okul türüne göre değerlendirme yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de görev yapan bütün ilköğretim birinci sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklemini ise Erzincan Merkez ili ve köylerinde yer alan 30 ilköğretim okulunda görev yapan 65 birinci sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Öğretmenlere 47 maddeden oluşan Ses Temelli Cümle Yöntemi Algı Ölçeği anketi uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen verilerin analizinde SPSS programından yararlanılarak Ortalama, Standart Sapma, Yüzde, Frekans, t Testi ve Kruskal Wallis- H testi kullanılmıştır. Öğretmenlerin Ses Temelli Cümle Öğretim Yöntemine ilişkin algılarının cinsiyet yönünden benzer görüşlere sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Yaş grubu bakımından incelendiğinde mesleğe yeni başlayan genç öğretmenlerin Ses Temelli Cümle Öğretim Yöntemi için kendilerini daha hazır hissettikleri belirlenmiştir. Mesleki kıdem ve mezun olunan okul türü açısından araştırıldığında benzer görüşler olduğu saptanmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin genelinde ise Ses Temelli Cümle Öğretim Yöntemine ilişkin kendilerine yeterli seviyede eğitimin verilmediği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this research is to determine the positive and negative aspects of the Voice Based Sentence Teaching Method, which was put into practice in primary school (2005-2006 academic year), in line with the opinions of the primary school teachers. Accordingly, teachers were evaluated according to their gender, age, professional experience period and the type of school they graduated from. The universe of the study consisted of all first grade elementary teachers working in Turkey. The sample consists of 65 first grade teachers working in 30 primary schools located in Erzincan Central province and villages. A Voice Based Sentence Method Perception Scale questionnaire consisting of 47 items was applied to teachers. Average, Standard Deviation, Percentage, Frequency, t Test and Kruskal Wallis-H test were used in the analysis of the data obtained from the survey using the SPSS program. It has been revealed that teachers' perceptions of Voice-Based Sentence Teaching Method have similar views in terms of gender. When examined in terms of age group, it was determined that young teachers who started their profession feel more ready for Voice Based Sentence Teaching Method. When it was researched in terms of professional seniority and graduated school type, similar opinions were found. It was stated that the teachers participating in the study were not provided with adequate training regarding the Voice Based Sentence Teaching Method.