Katibi'nin Gülşen'i Ebrar ve Mecma'ul-Bahreyn'i
Gülşen'i Ebrar and Mecma'ul-Bahreyn of Katibi
  1. Tez No: 63392
  2. Yazar: AYSUN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Kâtibî'nin Gulşen-i Ebrâr ve Mecma'u'l-baljreyn'i Aysun ÇAKMAK Danışman: Yrd.Doç.Dr. Mehmet ATALAY 1997 Sayfa: Jüri: Yrd.Doç.Dr. Mehmet ATALAY Bu çalışma, Timurlular devrinin ünlü şairlerinden Kâtibi -yi Nişâburi'nin Hamse' sinde yer alan Gulşen-i Ebrâr ve Mecma 'u'l-bahreyn mesnevilerinin, İstanbul Üniversitesi Kütüphanesinde bulunan iki ve Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi'nde mevcut bir elyazma nüshasının karşılaştırılmasıyla oluşturulan metninden meydana gelmiştir. Çalışma, bir Giriş ile üç bölümden ibarettir. Giriş bölümünde, şairin yaşadığı dönemin siyasi ve edebi özelliklerine kısaca değinilmiştir. Birinci bölümde, şairin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri gibi konularda bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, çalışmaya konu olan mesnevilerin tanıtımı yer almıştır. Üçüncü bölümde ise mesnevilerin tenkitli metni ve onunla ilgili fihristler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESİS Aysun ÇAKMAK Supervisor: Yrd.Doc.Dr. Mehmet ATALAY 1997 Page: Jury: Yrd.Doc.Dr. Mehmet ATALAY This study consists of a text, formed up of the comparison between a ma nuscript copy in Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi and two copies in Istanbul Üniversitesi Kütüphanesi of Gulşen-i Ebrâr and Mecma 'u'l-bahreyn mesnevis in the Uftmse of Kâtibi-yi Nişâburi one of the famous poets of Timurlular period. The study consists of an Introduction and three sections. In the Introduc tion part, the time when the poet lived has been mentioned with its political and literary aspects. In the second section we have given place to the introduction of mesnevis in question. In the third section the criticized text of the mesnevis and indexes related to them have been presented.