Akbuzat, Zayatülek ile Hıvhılıv ve Ahkak Kola destanları üzerine bir araştırma
A Study on Akbuzat, Zayatülek ile Hıvhılıv and Ahkak Kola legends
- Tez No: 63391
 - Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE SEYİDOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AKBUZAT, ZAYATÜLEK İLE HTVHILIV VE AKHAK KOLA DESTANLARI ÜZERİNE BİR İNCELEME SEDAT ADIGÜZEL Danışman: Prof.Dr. Bilge SEYİDO?LU 1997, SAYFA Jüri: Prof.Dr. Bilge SEYİDO?LU Bu çalışmada Başkurt Türkleri'nin Akbuzat, Zayatülek ile Hıvhılıv ve Akhak Kola Destanları incelenmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde, Başkurdistan'ın yeri, tarihçesi, Başkurt destanları ve bu çalışmada incelenilen destanlar hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde destanların epizotlarına göre özetleri verildikten sonra destanlar Danimarkalı halk bilimci Axel Olrik'in "Halk Anlatılarının Epik Kuralları'' na göre incelenmiştir. İkinci bölümde ise destan metinleri Başkurt Türkçesi ve Türkiye Türkçesi olarak verilmiştir. Sonuç kısmında incelemede ulaşılan sonuçlar değerlendirilmiş ve Başkurt folkloru hakkındaki kaynaklar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESÎS A STUDY ON AKBUZAT, ZAYATÜLEK İLE HIVHILIV, AND AKHAK KOLA LEGENDS Sedat ADIGÜZEL Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Bilge SEYİDO?LU 1997, Jury: Assoc.Prof.Dr. Bilge SEYİDO?LU This study includes Akbuzat, Zayatülek ile Hıvhılıv, and Akhak Kola legends of Başkurt Turks. The introduction section includes information about the place and history of Başkurdistan, Başkurt legends and the legends included in the study. In Part one, after giving the summaries of the legends according to their episodes, the legends were studied acccording to the“Epic Laws of Folk Narrative”by Danish folklorist Axel Olrik. In Part two, the text of the legends are presented in Başkurt Turkish and Türkiye Turkish. İn Conclusion, the results were evalvated and the sources about Başkurt Folklore are listed.