Acil olmayan acil servis başvurularının analizi: Bir eğitim araştırma hastanesi deneyimi
Analysis of non-urgent emergency service applications: Experience of a training research hospital
- Tez No: 633932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ALGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Acil servisler hızlı bakı gerektiren tanısı konulmamış akut hastalık ya da yaralanmalara sahip hastalara randevusuz bakım sağlayan özel birimlerdir. Bu birimlerde kesintisiz olarak hizmet verilmekte olup bu hizmetin en acil olan vakaya öncelik sağlanarak yapılması en önemli ilkedir. Hastanelerin en fazla hasta kabul eden birimleri olan acil servislere yapılan başvurular dünya genelinde artmaktadır. Bu başvurular arasında gereksiz acil servis başvuruları da yer almaktadır. Türkiye'de de uygunsuz kullanımın çoğu sebebinin sağlık hizmeti sunumunun basamaklanmalarına göre başvurunun olmaması, bunun da en önemli nedeninin bir şekilde (ulaşım, herhangi bir talep üzerine acil serviste bakım kolaylığı) sağlık hizmetlerinin en üst basamağına çok kolay olan erişim olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı, acil servise herhangi bir nedenle yapılan başvurunun aciliyeti ve uygunluğunu belirlemek, uygun olmayan başvuruların nedenlerini saptamak; uzun vadede Acil Servis'lerin olası yoğun saatlerini belirlemek ve bu saatlere yönelik önlemler alınabilmesi gibi nedenlere yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmamız 13.01.2020 ile 16.02.2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetişkin Acil Tıp Kliniği'nin tüm alanlarına yapılan başvuruların, uygunsuzluk kriteri ölçeği kullanılarak araştırılması esasına dayandırılarak yapıldı. Çalışmamız sonuçları incelendiğinde; yapılan başvuruların %47,88'inin uyugunsuz basvuru olduğu, bu tür başvuruların en yoğun olduğu zaman diliminin 08.00-16.00 arası olduğu , en sık uygunsuz başvuru nedeni olarak poliklinikten randevu alamama/almama (%34.64) olduğu ve en fazla uygunsuz başvuru yapılan günün pazartesi günü olduğu saptandı. Acil servislere başvurularda aciliyeti değerlendirebilecek standart bir yöntem bulunmamaktadır. Bu nedenle başvuru taleplerinin acil servis kalabalığına neden olmayacak ivedilikle çözümlenmesi gerekmektedir Sonuç olarak, hekim sayısının artırılması, tanısı netleşen ya da stabilize edilen hastaların acil serviste kalış sürelerinin kısaltılması için hastane politikalarının geliştirilmesi, yardımcı sağlık personeli sayısının artırılması, kaynakların artırılması, ek tıbbi ve yardımcı sağlık personeli alımı, gözlem ünitelerinin çoğaltılması, yatak sayısının ve tıbbı malzeme sayısının artırılması gibi çözüm odaklı politikaların geliştirilmesi gerekliliği çözüm önerilerimiz arasında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Emergency services have been diagnosed requiring a quick look at the appointment of special units that provide care to patients with acute illness or injury. It provides uninterrupted service in these units and it is the most important principle to provide this service by giving priority to the most urgent case. Emergency departments, the most patient-accepting units of hospitals, are increasing worldwide. These applications include unnecessary emergency applications. In Turkey, the lack of application according to its cascade of many reasons of health services to inappropriate use, it is in a way the most important reason (transport, any demand on emergency services in ease of maintenance) to the top rung of health services is believed that access is very easy. The purpose of our study is to determine the urgency and suitability of the application made to the emergency room for any reason, to determine the reasons for inappropriate applications; to determine possible peak hours of Emergency Services in the long term and to offer solutions for reasons such as taking precautions for these hours. Our research was carried out on 13.01.2020 and 16.02.2020 on the basis of investigating the applications made to all areas of the Adult Emergency Medicine Clinic of Ümraniye Training and Research Hospital of Health Sciences University using the non-compliance criterion scale. When the results of our study are examined; 47.88% of the applications made are non-compliant applications, the peak period of such applications is between 08.00-16.00, the most frequent reason for inappropriate application is the inability to make / receive appointments from the polyclinic (34.64%) and the most inappropriate application is on Monday. was found to be on. There is no standard method to evaluate the urgency when applying to the emergency services.For this reason, application requests must be resolved immediately, which will not cause an emergency crowd. As a result, to increase the number of physicians, to improve the hospital policies, to increase the number of auxiliary health personnel, to increase the resources, to increase the number of auxiliary health personnel, to increase resources, to recruit additional medical and auxiliary health personnel, to increase the number of auxiliary health personnel, to increase the number of beds and medical equipment. The necessity of developing solution-oriented policies such as increasing the number of companies is among our solution suggestions.