Tiroidektomi yapılan hastalarda intraoperatif intravenöz lidokain infüzyonunun postoperatif analjezik etkinliğinin araştırılması: Randomize kontrollü çift kör çalışma
Investigation of postoperative analgesic efficacy of intraoperative intravenous lidocaine infusion in patients undergoing thyroidectomy: A randomized placebo-controlled double-blind study
- Tez No: 633949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SITKI GÖZELER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: En çok yapılan endokrin cerrahisi olan tiroidektomi sonrası, hastaların önemli bir kısmının postoperatif ilk 24 saatte tedavi gerektiren orta şiddette ağrısı olmaktadır. Sistemik lidokain uygulamasının analjezik ve antienflamatuar etkileri vardır. Biz bu çalışmada sistemik lidokain uygulamasının tiroidektomi sonrası ağrı üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Tiroidektomi yapılması planlanan 18-65 yaş arası 40 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastalar, randomize ve çift kör olarak lidokain ve salin grubu olmak üzere iki eşit gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonundan önce, lidokain grubundaki hastalara 1,5 mg/kg lidokain intravenöz bolus infüzyonu, ardından operasyon sırasında ve postoperatif 1.saatin sonuna kadar, 1,5 mg/kg/saat sürekli lidokain infüzyonu uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara aynı protokole göre salin verildi. Postoperatif dönemde iki gruba da 50 mg deksketoprofen trometamol verildi ve her 12 saatte bir tekrarlandı. Postoperatif toplam tramadol tüketimi, ilk analjezik isteğine kadar geçen süre, VAS skorları ve yan etkiler 24 saat boyunca değerlendirildi. Bulgular: Postoperatif 30. dk, ve 1., 2., 4., 8. ve 12.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: After thyroidectomy, which is the most common endocrine surgery, most of the patients have moderate pain requiring treatment in the first 24 hours postoperatively. Systemic lidocaine administration has analgesic and anti-inflammatory effects. In this study, we aimed to evaluate the effects of systemic lidocaine administration on pain after thyroidectomy. Materials and Methods: Forty patients between the ages of 18-65, scheduled for thyroidectomy, were included in the study. The patients were randomly divided into two equal groups, namely the lidocaine and saline groups. Before the induction of anesthesia, patients in the lidocaine group were administered 1.5 mg/kg lidocaine intravenous bolus infusion followed by 1.5 mg/kg/hour continuous lidocaine infusion during the operation and until the end of the postoperative hour. Saline was given to the patients in the control group according to the same protocol. In the postoperative period, 50 mg dexketoprofen trometamol was given to both groups and was repeated every 12 hours. Total postoperative tramadol consumption, time to first analgesic request, VAS scores and side effects were evaluated for 24 hours.