Aksiyal spondiloartritte santral sensitizasyon ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Central sensitization and related factors in axial spondyloarthritis
  1. Tez No: 633948
  2. Yazar: FEYZA NUR YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUNCAY DURUÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Aksiyal spondiloartritli (AksSpA) hastalarda klinik ölçekler ve kantitatif duyu değerlendirmesi aracılığıyla santral sensitizasyon sıklığının, ilişkili komorbiditelerin incelenmesi ve bu hastalarda santral sensitizasyon gelişiminde rol oynayan parametrelerin araştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Kesitsel olarak 100 hasta (ASAS kriterlerine göre) ve 50 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Hasta ve kontrol gruplarına basınç ağrı eşiği (BAE), temporal sumasyon (TS) ve şartlı ağrı modülasyonundan (ŞAM) oluşan kantitatif duyu testi (KDT) protokolü uygulandı. Hastalık aktivitesi (BASDAI), fonksiyonel durum (ASQoL, IBAS), uyku kalitesi (PUKI), ağrı (VAS ağrı) ve yorgunluk (YŞÖ) değerlendirildi. Fibromiyalji (FIRST) ve diğer mevcut eşlik eden komorbiditeler araştırıldı. Santral sensitizasyon ölçeğine (SaSÖ) göre hastalar, santral sensitizasyonu olan ve olmayan diye gruplandırıldı ve grupların KDT ve ölçek sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 36 erkek ve 64 kadın hastanın yaş ortalaması 42.31 (SS:1,0) yıldı. Yüz hastanın 60'ında santral sensitizasyon (SaS) saptandı. KDT sonuçları hasta ve kontrol grupları için karşılaştırıldığında hasta grubunda tüm BAE skorları değeri düşük saptanırken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the frequency of central sensitization (CS) in patients with axial spondyloarthritis (AxSpA) by means of clinical scales and quantitative sensory testing (QST), to examine related comorbidities and the parameters associated with the development of sensitization in these patients. Material and Method: A hundred patients (according to ASAS criteria) and 50 healthy controls were included in this study. QST which consists of pressure pain threshold (PPT), temporal summation (TS) and conditioned pain modulation (CPM) was applied to the patient and control groups. Disease activity (BASDAI), functional status (ASQoL, ILBPDI), sleep quality (PSQI), pain (VAS pain), depression (BDI) and fatique (FSS) were assessed. Fibromyalgia (FIRST) and other comorbidities were investigated. Patients were divided as the ones with and without CS according to the central sensitization inventory (CSI) and the results were compared. Results: The mean age of 36 male and 64 female patients included in the study was 42.31 (SD: 1.0). CS was detected in 60 of 100 AxSpA patients. When QST results were compared between the patient and control groups, all PPT scores were found lower (p0.05).