Polikliniğe başvuran 60 yaş üstü bireylerde alt üriner sistem semptomları ile ilişkili faktörler ve yaşam kalitesi
Factors related to lower urinary system symptoms in individuals over 60 years old who apply to outpatient services and quality of life
- Tez No: 633960
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Alt üriner sistem semptomları (AÜSS) her yaşta görülen, yaş ilerledikçe şiddeti artan, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir problemdir. Genelde klinisyenler tarafından özellikle üriner inkontinans sorgulaması yapılırken diğer AÜSS detaylı olarak sorgulanmamaktadır. AÜSS farklı semptomlarla kendisini gösterebilir. Bunlar depolama, boşaltım, işeme sonrası semptomlar olarak 3 ana gruba ayrılmaktadır. Yaşlanan bir toplumun sağlığını ve yaşam kalitesini sürdürme, sosyal ve ekonomik olarak önem taşımaktadır. Yaşlı bireylerde üriner semptomlar, doğrudan yaşamı tehdit etmemektedirler ancak aile içi ve sosyal yaşamı fiziksel ve psikolojik yönlerden önemli derecede etkileyen bir problem olarak görülmektedir. Bu çalışmada geriatri ve iç hastalıkları polikinliklerine başvuran 60 yaş üstü bireylerde AÜSS ile ilişkili faktörler ve yaşam kalitesine etkileri incelenmiştir. Gereç-Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı, çapraz kesitsel bir çalışma olup geriatri ve iç hastalıkları poliklinliklerine başvuran AÜSS olan 60 yaş üstü bireyleri kapsamaktadır. Polikliniğe başvuran 820 hasta taranmıştır. Kriterlerimizi karşılayan ve en az bir AÜSS'u olan 120 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çok yönlü geriatrik değerlendirmeleri yapılan hastaların veri toplama formu ile demografik bilgileri, tıbbı hikaye, üriner ve gaita inkontinansı, düşme ve AÜSS'ı sorgulanmıştır. Şikayetlerinin süresi, idrar semptomlarının dini aktivitelere etkisi, yaşlılıkta idrar kaçırmanın normal olup olmadığı fikri ve daha önce idrar şikayetlerinin sorulup sorulmadığına dair sorgulamalar yapılmıştır. Depolama semptomlarından üriner inkontinansın (Üİ) yaşam kalitesi üzerine etkisi King Sağlık Anketi ile değerlendirilmiştir. Bulgular istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda en sık AÜSS noktüri olarak saptanmıştır. Kadınların %81,4'ü, erkeklerin %91,2'i etkilenmiştir. Noktüri ile depresyon ve uyku bozukluğu arasında pozitif korelasyon saptanmıştır (sırasıyla p:0,038 r:0,190; p:0,004 r:0,264). Üİ kadınlarda anlamlı olacak şekilde daha fazla saptanmıştır (p:0,001 r:0,332). Miks tip kadınlarda, urge tip ise erkeklerde en sık rastlanan Üİ tipleridir. Boşaltım semptomları ve postmiksiyon damlama erkek cinsiyette istatistiksel olarak daha fazla saptanmıştır (sırasıyla p:0,001 r:0,314; p:0,001 r:0,288). Hastaların %38,3 idrar kaçırmanın yaşlılığın bir sonucu olarak gördüklerini, %95'i daha önce idrar şikayetlerinin ayrıntılı olarak sorgulanmadığını ve %54,1'inin dini aktivitelerinin etkilendiği saptanmıştır. King sağlık anketiyle değerlendirilen yaşam kalitesi alt boyut puanları şiddet ölçümleri dışında kadınlarda ve erkeklerde benzer saptanmıştır. Şiddet ölçümleri alt boyut puan ortalaması kadınlarda erkeklere göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptanmıştır (p:0,001 r:0,365). Tartışma ve Sonuç: AÜSS'nın depresyona, uyku bozukluğuna, sosyal kısıtlamalara neden olduğu saptanmıştır. Hastaların yaşam kalitelerinin ve semptomlarının yeteri kadar sorgulanmadığı saptanmıştır. Çalışmamızda AÜSS'nın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Lower urinary tract symptoms (LUTS) is a problem seen at all ages, increasing severity as the age progresses and affecting the quality of life negatively. Generally, while urinary incontinence is being questioned by clinicians, other LUTS are not questioned in detail. LUTS can manifest itself with different symptoms. These are divided into 3 main groups: storage, voiding, postmicturition symptoms. Maintaining the health and quality of life of an aging society is important socially and economically. Urinary symptoms in elderly individuals do not directly threaten life, but are seen as a problem that significantly affects family and social life in terms of physical and psychological aspects. In this study, the factors related to LUTS and their effects on quality of life were examined in individuals over 60 years of age who applied to geriatric and internal diseases polyclinics. Patients and Method: Our study is a descriptive, cross-sectional study and covers individuals over 60 years of age who have symptoms of lower urinary tract presenting to geriatric and internal diseases polyclinics. 820 patients who applied to the outpatient clinic were screened. 120 patients who met our criteria and had at least one LUTS were included in the study. Demographic information, medical history, urinary and stool incontinence, falls and LUTS were questioned with the data collection form of the patients who received multiple geriatric evaluations. Inquiries were made regarding the duration of their complaints, the effect of urinary symptoms on religious activities, whether urinary incontinence is normal in the old age, and whether urinary complaints have been asked before. The effect of urinary incontinence (UI) on quality of life in storage symptoms was evaluated with the King Health Questionnaire. The findings were evaluated statistically. Results: In our study, the most common LUTS was determined as nocturia. 81.4% of women and 91.2% of men were affected. Positive correlation was found between nocturia and depression and sleep disturbance (p: 0.038 r: 0.190; p: 0.004 r: 0.264, respectively). UI was found to be significantly more common in women (p: 0.001 r: 0.332). Mix type is the most common UI types in women and urge type in men.Voiding symptoms and postmicturition drip were statistically higher with male sex (p: 0.001 r: 0.314; p: 0.001 r: 0.298 respectively). It was found that 38.3% of the patients saw urinary incontinence as a result of old age, 95% of them had not been questioned in detail before, and 54.1% had been influenced by their religious activities. King health survey assessed the quality of life,outside measurements of the severity subscale scores and found similar in men and women. The severity measurements sub-dimension mean score was found to be statistically significantly higher in women than in men (p: 0.001 r: 0.3365). Discussion: It has been determined that LUTS causes depression, sleep disturbance and social restrictions. It was found that the quality of life and symptoms of the patients were not adequately questioned. In our study, it was found that LUTS negatively affected the quality of life.