Sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin postpartum depresyon hakkında bilgilerinin incelenmesi
Examining the knowledge of the students of the faculty of health sciences about postpartum depression
  1. Tez No: 633964
  2. Yazar: CANSU MİNE AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma Kars Kafkas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören 3. ve 4. sınıf hemşirelik ve ebelik öğrencilerinin postpartum depresyon hakkında bilgilerini incelemek amacıyla analitik-kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 yılında Kars Kafkas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören 3. ve 4. sınıf hemşirelik ve ebelik bölümünde bulunan toplam 457 öğrenci, örneklemini ise öğrenimine devam eden 20.11 -20.12.2019 tarihleri arasında okulda ulaşılabilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden 290 gönüllü öğrenci oluşturmuştur. Araştırma verilerini toplarken kişisel bilgi formu ve 40 sorudan oluşan postpartum depresyon hakkında bilgi formu kullanılmıştır. Çalışma sonucunda veriler bağımsız gruplarda student t testi, Mann Whitney U analizi, Anova ve Kruskal Wallis analizleriyle değerlendirilmiştir. Veriler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde ise Pearson ve Spearman korelasyon analizleri kullanılmıştır. Öğrencilerin yaş ortalaması 21.66±1.17 olup, %31'i erkek, %69'u kadındır. Öğrencilerin %79.3'ü hemşirelik bölümü öğrencisi, %20.7'si ebelik bölümü öğrencisi, %52.4'ü 3.sınıfa devam etmekte, %47.6'sı 4.sınıfa devam etmektedir. Öğrencilerin %82.1'inin postpartum depresyon ile ilgili geleneksel uygulamalar hakkında bilgisi olduğu, %37.8'i geleneksel uygulamaları doğru bulduğu belirtilmiştir. Araştırma da öğrencilerin postpartum depresyon bilgi düzeyi 4.70±2.39 olarak elde edilmiştir. Öğrencilerin postpartum depresyon ile ilgili bilgilere verdikleri cevaplara göre ortalama doğru sayısı 24.88±5.56, ortalama yanlış sayısı 7.84±3.74, ortalama bilmiyorum sayısı 7.30±4.69 olarak saptanmıştır. Sonuç olarak 3. ve 4. sınıf öğrencileri arasında postpartum depresyon bilgi düzeyi ortalamasında ve hemşirelik ve ebelik öğrencilerinin postpartum depresyon hakkında bilgi düzeylerinde farklılık olduğu belirlenmiştir. 3. sınıfların puan ortalamasının 4. sınıfların puan ortalamasına göre daha yüksek ve ebelik öğrencilerinin ise hemşirelik öğrencilerine göre puan ortalamasının daha yüsek olduğu saptanmıştır. Araştırmanın daha geniş örneklemli çalışmalarla yapılması ve postpartum depresyonun önemi hakkında bilgi düzeyi ve farkındalığı artırmak için broşür, pankart ve eğitim düzenlenmesi önerilmektedir
Özet (Çeviri)
This study has been prepared in analytical-sectional manner so as to investigate the knowledge of“postpartum depression”of 3rd and 4th class of nursing and midwiferystudents from the Kars Kafkas University Faculty of Health Sciences. The universe of this research has been comprised with the 457 students in total from 3rd and 4th class of nursing and midwiferyfrom the Kars Kafkas University Faculty of Health Sciences, and the sample has been formed with the students who are accessible and accepts to join the research voluntarily from 290 students who continue their education between the dates 20.11.2019 and 20.12.2019. While gathering research data, personal information form and additional information form which contains 40 questions about postpartum depression has been used. In the study evaluation, student t test in independent groups was evaluated by Mann Whitney U analysis, Anova and Kruskal Wallis analyzes.In analyzing the relationships between data, used Pearson and Spearman correlation analysis. The average age of students are 21.66±1.17 and %31 of total students are male and %69 of total are female. %79.3 of students are from the department of nursing, %20.7 of students from midwiferydepartment and %52.4 of total students are continue 3rd class of education and %47.6 are 4th. It has determined that %82.1 of students have knowledge regarding traditional applications of postpartum depression and %37.8 of them approve the traditional applications. It has found from the research that the information level concerning postpartum depression is 4.70±2.39. In accordance with the answers of students regarding postpartum depression, average number of correct answer is 24.88±5.56, average number of incorrect is 7.84±3.74 and average number of unanswered is 7.30±4.69. As a conclusion, it has found that there are differences about the average knowledge level of postpartum depression between 3rd and 4th class students and the level of knowledge between nursing and midwifery students.It was determined that the average of the 3rd grades was higher than the average of the 4th grades and the midwifery students were higher than the nursing students. In order to increase the level of knowledge and awareness about importance of postpartum depression leaflets, banners and training programmes are suggested as well as making this research in wider samples.