Mastektomi sonrası memenin yeniden şekillendirilmesine eğilim ile cinsel yaşam kalitesi ve sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
The relationship between seeking breast reconstruction following mastectomy and sexual life quality and social appearance anxiety
- Tez No: 633969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KARAMAN ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, General Surgery, Nursing, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Araştırma mastektomi sonrası memenin yeniden şekillendirilmesine eğilim ile cinsel yaşam kalitesi ve sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Tanımlayıcı olarak yapılan araştırma, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi'nde genel cerrahi ve onkoloji servisinde kaydı bulunan mastektomi ameliyatı olmuş kadınlarla Mayıs 2019-Temmuz 2020 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın evrenini Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi'nde genel cerrahi servisi, polikliniği ve onkoloji biriminde mastektomi sonrası muayane olan hastalar, örneklemini ise belirtilen evrende araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan 138 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“MSMYŞEÖ”,“CYKÖ-K”ve“SGKÖ”kullanıldı. Verilerinin değerlendirilmesinde; sayı, ortalama, yüzdelik dağılımlar, varyans analizi, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, ANOVA Testi, Korelasyon Analizi ve bağımsız gruplarda t testi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların MSMYŞEÖ puan ortalamalarının 27.19±2.68, CYKÖ-K puan ortalamalarının 64.48±9.26 ve SGKÖ puan ortalamalarının 46.10±12.22 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the relationship between seeking breast reconstruction surgery after undergoing a mastectomy and both sexual life quality and social appearance anxiety. Material and Method: The descriptive study was conducted between May 2019 and July 2020 with patient who had mastectomy surgery registered at the general surgery and oncology service at the Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaşı Medical Center in Van. The study consisted of patients who were examined after the post-mastectomy in the general surgery service and clinic at the Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaşı Medical Center and the sample of the study consisted of 138 of those patients who meet the inclusion criteria and agreed to participate in the study.“Personal Information Form”,“Questionnaire of Tendency to Breast Reconstruction After Mastectomy (QTBRAM)”,“Sexual Quality of Life Questionnaire-Female (SQLQ-F)”and“Social Appearance Anxiety Scale (SAAS)”were used to collect the data. To analyze the data collected, number, mean, percentage distributions, variance analysis, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, ANOVA Test, Cronbach alpha analysis, Correlation Analysis and in the independent groups t-test were used. Findings: The study found that the patient taking part in the study scored an average of 27.19 ± 2.68 on the QTBRAM, of 64.48 ± 9.26 on the SQLQ-F, and of 46.10 ± 12.22 on the SAAS and that their scores were at an average level.