Serebral palsili çocuklarda bowen terapi tekniği'nin spastisite üzerine etkisi
The effect of bowen therapy technique on spasticity in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 633970
  2. Yazar: MUHAMMED YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ŞEREF BEDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Spastisite, germe reflekslerinin hipereksitabilitesinden kaynaklanan tonik germe reflekslerinde hıza bağlı artışa neden olan bir motor bozukluktur. Serebral Palsili (SP) hastalarda gelişen spastisite, hastaların yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple tedavi edilmesi önemlidir. Bowen terapi (BT), kas üzerindeki reseptörleri aktive edip germe reflekslerini uyararak kas lifi hizalaması, kas kasılması, gevşemesi ve motor ünite ateşlemesinin uygun şekilde düzenlemesini sağlamaktadır. BT bu etkileriyle, spastisite durumunda bir değişim yaratabilir ve spastisiteyi azaltabilir. Bu nedenle bizim çalışmamızın amacı, SP'li çocuklarda BT'nin spastisite üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 6-15 yaşları arasında (8,29±2,33 yıl) SP tanısı almış 14 çocuk dahil edilmiştir. Gruplar 7 çocuk çalışma, 7 çocuk kontrol grubunda olacak şekilde ikiye ayrılmıştır. Çalışma grubuna altı hafta boyunca haftada bir kez yaklaşık 20 dakika BT ve 20 dakikalık rutin fizyoterapi (RF) programı uygulanmıştır. Kontrol grubu katılımcılarına ise aynı sıklıkta 40 dakika yalnızca RF programı uygulanmıştır. Spastisite, üst ekstremite (el bileği, dirsek ve parmak fleksörleri) ve alt ekstremite (hamstringler, gastroknemiuslar ve kalça addüktörleri) kas grupları için uygulama öncesi ve sonrasında Modifiye Ashworth Skalası kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışma tamamlandıktan sonra her kas tek tek değerlendirildiğinde spastisite skorlarında azalma saptanmıştır. Ancak tedavi sonrasında gözlenen değişim istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Üst ve alt ekstremite kaslarının spastisite skor ortalamaları alınarak total üst ve alt olarak hesaplandığında ise çalışma grubunda alt ekstremite totalinde spastisitede anlamlı azalma olduğu görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Spasticity is a motor disorder that causes a speed-dependent increase in tonic stretching reflexes caused by the hyperexcitability of stretching reflexes. Spasticity developing in patients with cerebral palsy (CP) negatively affects patients' lives. It is therefore important to be treated. Bowen therapy (BT) activates the receptors on the muscle and stimulates stretching reflexes, enabling proper regulation of muscle fiber alignment, muscle contraction, relaxation and motor unit firing. With these effects, BT can create a change in spasticity and reduce spasticity. Therefore, the purpose of our study is to investigate the effect of BT on spasticity in children with CP. Materials and Method: Fourteen children diagnosed with CP between the ages of 6-15 (8.29 ± 2.33 yo) were included in the study. The groups were divided into two as 7 child study and 7 child control group. The study group received approximately 20 minutes of BT and 20 minutes of routine physiotherapy (RF) programs once a week for six weeks. Only 40 minutes of RF program was applied to the control group participants at the same frequency. Spasticity was evaluated using the Modified Ashworth Scale before and after application for the upper limb (wrist, elbow and finger flexors) and lower limb (hamstrings, gastrocnemius, and hip adductors). Results: After the study was completed, it was observed that spasticity scores decreased when each muscle was evaluated separately. However, the change observed after treatment was not found statistically significant (p> 0.05). When the spasticity score averages of upper and lower extremity muscles were calculated and calculated as upper and lower, there was a significant decrease in spasticity in the lower extremity total in the study group (p< 0.05). The differences in the upper limbs were not found significant (p> 0.05).