Akut miyokard infarktüsü sonrası uygulanan bilinçli farkındalık temelli gevşeme uygulamasının yaşam kalitesi, yorgunluk ve hareket korkusuna etkisi: randomize kontrollü çalışma
The effect of mindfulness meditation on quality of life, fatigue and kinesiophobia among patients with acute myocardial infarction: a randomized controlled study
- Tez No: 633968
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu randomize kontrollü çalışmada, akut miyokard infarktüsü (Mİ) geçirmiş bireylerde bilinçli farkındalık (BF) uygulamasının yaşam kalitesi, yorgunluk ve hareket korkusuna etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma; Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde 20 Kasım 2018 – 11 Haziran 2020 tarihleri arasında toplam 56 hasta ile tamamlanmıştır. Dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalar Android telefonlarla uyumlu randomizasyon programı ile 1:1 oranıyla müdahale ve kontrol gruplarına atanmıştır. Müdahale grubundaki (n=28) hastalara sekiz hafta boyunca günlük 15 dk süre ile nefes ve oturma farkındalığını içeren BF uygulaması yaptırılmış, kontrol grubundaki (n=28) hastalara ise araştırmanın başında bir defaya mahsus kalbin yapısı ve işleyişine yönelik yüz-yüze eğitim verilmiştir. Araştırmanın başlangıcında, 4., 8., ve 12. haftalarında hem müdahale hem de kontrol grubundaki hastalara MacNew Yaşam Kalitesi Ölçeği, Piper Yorgunluk Ölçeği ve Tampa Kinezyofobi Ölçeği-Kalp yüz-yüze uygulanmıştır. Araştırmanın 8. haftasında müdahale grubundaki hastaların yaşam kalitesi ve alt boyut puanlarının kontrol grubuna oranla anlamlı düzeyde arttığı belirlenmiştir (p0,05). Elde edilen bulgular doğrultusunda; akut Mİ sonrası uygulanan BF girişiminin, hastaların yaşam kalitesinin geliştirilmesinde ve hareket korkularının azaltılmasında etkili bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. Zihin beden temelli tamamlayıcı yaklaşımlardan biri olan BF girişiminin, Mİ sonrası sekonder koruma kapsamında kullanımının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this randomized controlled study was to examine the effect of mindfulness meditation (MM) intervention on quality of life, fatigue and kinesiophobia in patients with acute myocardial infarction (Mİ). The study was carried out with 56 MI patients in Coronary Intensive Care Units of Hacettepe University Adult Hospital, between 20 November 2018 and 11 June 2020. The patients who met inclusion criteria were assigned to either an intervention or a control group through a randomization program, compatible with Android phones, with a ratio of 1:1. Participants in the intervention group (n=28) received daily, 15 min. MM includes breathing and sitting meditation for a total of eight weeks, while participants in the control group (n=28) were given only a single time face-to-face training on the structure and function of the heart at the beginning of the study. The MacNew Quality of Life, Piper Fatigue Intervention and Tampa Kinesiophobia Scale-Heart were utilized for data collection. The scales were administered face-to-face to patients in both the intervention and the control groups at the beginning of the study, and at week 4, week 8, and week 12. The quality of life and its subscale scores of the patients in the intervention group increased significantly compared to the control group in the 8th week of the study (p0.05). In line with the findings; MM is an effective method for improving the quality of life of patients and reducing the kinesiophobia after acute MI. Based on the results of the study, MM may be recommended as a mind-body based complementary approaches within the scope of secondary protection after MI.