Sirace'l-Kulub üzerinde sentaks çalışması (cümle yapıları)
A Syntactical study on Sirace'l Kulub (sentence structure)
- Tez No: 63397
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AVNİ GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Bu çalışmada Eski Anadolu Türkçesi devrine ait Sirâce'bKulub adlı el yazması eserden ilk 44 sayfa okunarak Latin harflerine aktarılmış, noktalama işaretleri konularak cümleler tespit edilmiş ve sözlüğü oluşturulmuştur. Çalışmanın asıl kısmını, belirlenen ilk 600 cümlenin yapıları bakımından üretici dönüşümsel dilbilim anlayışıyla incelendiği ikinci bölüm meydana getirir. Çalışma altı bölümü içerir : 1. Bölüm : (Giriş) Bütünce ile ilgili özellikler. 2. Bölüm : (Cümle yapıları) Toplam 1440 cümle üzerinde cümle kalıplarının çıkarılması, ortak noktalara göre cümle yapılarının belirlenmesi. 3. Bölüm : (Çizelge Bütünü) Cümle yapılan ve kalıplarıyla ilgili sayısal değerler. 4. Bölüm : (Sonuç) Çalışma genelinde varılan sonuçlar. 5. Bölüm : (Bütünce, Faksimile) Sirace'l-Kulub adlı eserden okunan, Latin harflerine aktarılmış, noktalama işaretleri ve 600 cümle belirlemesi yapılmış ilk 44 sayfa ve faksimilesi. 6. Bölüm : (Bütünce Sözlüğü) Bütünce genelinde fişlenmiş 357 kelime anlamı. Çalışma“ Kaynaklar ”bölümü ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, we have examined the first 44 pages of manuscript of Sirâce'1-Kulûb belonging to Old Anatolian Turkish period and have transcribed them into Latin alphabet. We also have determined the sentences by completing the punctuation marks and have constructed a dictionary. The main part of the study is in the second chapter in which the determined 600 sentences are analyzed on the method of transformational generative linguistics through structural basis. This study consists of 6 chapters: Chapter T. (Introduction) Features of the Corpus. Chapter 2: (Sentence Structure) The Patterns on total 1440 sentences. The determination of common sentence structures. Chapter 3: (The Lists) The values in numbers about the sentence patterns and structures. Chapter 4: (Conclusion) The results of the study in general. Chapter 5: (Corpus, Fac-simile) The first 44 pages of Sirâcel-Kulûb which are transcribed into Latin and 600 sentences and their fac-simile are determined. Chapter 6: ( Dictionary of the Corpus) The meanings of 357 words, classified in the corpus generalization. The study is completed with the Bibliography Chapter.