Şamahı (10.-15. yy. da)
Şamahı (10.-15. century)
  1. Tez No: 63398
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KÜRKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞAMAHı (X. - XV. yy.) Mustafa YİLDİZ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Erol KÜRKÇÜO?LU 1997 Sayfa: Jüri: Yrd. Doç. Dr. Erol KÜRKÇÜO?LU Azerbaycan'ın en önemli payitaht şehirlerinden biri olan Şamahı, antik devirden günümüze kadar yaşamıştır. Şehrin tam olarak kuruluş tarihi bilinmemektedir. Muhtemelen M.Ö. VH. yüzyılda Anadolu'ya sefere çıkan Türk kavmi Sakalar tarafından inşa edilmiştir. M.S. III. yüzyıldan özellikle de VI. yüzyıldan itibaren şehir hakkında yeterli bilgiye sahibiz. Sasaniler'den Anuşirvan (531-579)'ın Azerbaycan'ı işgali sırasında tamir edilmiştir. Daha sonra VII. yüzyılda bir tamirat da Hazarlar tarafından yapılmıştır. Müslüman Araplar'ın 642'de Azerbaycan'ı fethetmesine kadar, Sasaniler ve Hazarlar arasında sürekli el değiştirmiştir. Arapların gelişiyle de onların Azerbaycan valiliğine bağlı bir şehir olarak kalmıştır. (642) Şamahı, 917/8 tarihinden itibaren bağımsız Şirvanşahlar devletinin başkenti olmuştur. XVI. yüzyılda Şirvanşahların sükutuna kadar da -11 86-1 191 tarihleri hariç - başkent olarak kalmıştır. Şirvanşahları yöneten hanedanlar, başlangıçta Fars, sonrada Arap kökenli idi. Fakat bunun Şirvan ve Şamahı'da yaşayan halkla bir ilgisi yoktur. Çünkü Şamahı doğuştan günümüze kadar bir Türk şehri olmaya devam etmiştir.Şamahı, dünyaca ünlü ipeğiyle meşhurdur. Derbend'e giden ticaret yolu üzerinde bulunması, Kafkas sıradağları eteklerinde yeralması ve bir kültür uygarlık merkezi olması, jeopolitik ve jeostratejik önemini artırmıştır. Şamahı, bugün de Azarbaycan Cumhuriyeti'nin önemli şehirlerinden biridir. Tarih boyunca olduğu gibi bu dönemde de Türk kültür ve medeniyet hayatında önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis ŞAMAHı {X. - XV. century) Mustafa YILDIZ Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Erol KÜRKÇÜO?LU 1997 Page: Jury: Yrd. Doç. Dr. Erol KÜRKÇÜO?LU One of the mest significant cities in Azerbajcan, Şamanı has survived form antique period. The establishment date of the city is not certainly known. It was most probably built by Turks, having campaigned for Anatolia in B.C. VII. century. We now have sufficiet knowledge abevit the city as of A.D. VI. century. The city was resbuilt by Anuşirvan of Persians during the occupation of Azerbajcan. Another repairment was later done by Hazarlar in VII. Century. The city constantly changed its owner between Persians and Hazarlar untii the coming of Muslim Arabs in 642. With their coming (642), the city remained as a city administratively attaehed to Azerbajcan. Şamahı became the capital of Şirvanşahlar after 917/8. Unutil Sir. was abolished in XVI. yy., except for between 1186 and 1191, it remained to be the capital. Dynasties thad rulet Sir. were at first of Persian, then of Arabic origin. Yet this has no concern with the people living in Şirvan and Şamahı. For Şamahı has come to be a city o Turks from its foundation to present. Şamahı is famous for its worldvide famous silk. Its geopolitical and geostrategic significance has been raised by the factors that it is located on the trade road to Derbend; that it is found on the hills of Caucasian mountain chains; and that therefore it is a centre of culture and civilization.IV Şamahı is also today one of the most important citiez of Azerbajcan. A in all history, it still has an important place in Turkish culuture and civilization.