Kalp yetersizliği hastalarına uygulanan klasik masaj ve benson gevşeme egzersizinin semptom durumu ve yaşam kalitesine etkileri
Effects of classical massage and benson relaxation exercise on symptom status and quality of life in patients with heart failure
- Tez No: 633971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA GÖK METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu randomize kontrollü araştırmanın amacı, klasik masaj (KM) ve Benson gevşeme egzersizinin (BGE) kalp yetersizliği (KY) hastalarında semptom durumu ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Araştırma, Hacettepe Üniversitesi Kardiyoloji ve Dahiliye Servisleri, Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi Kardiyoloji Servisi ve Koroner Yoğun Bakım Ünitesi, Ankara Üniversitesi Cebeci Kalp Merkezi Kardiyoloji Servisi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Servisinde 1 Ekim 2019-20 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini New York Kalp Birliği KY sınıflamasına (Evre III-IV) göre tabakalı randomizasyonla KM (n=24), BGE (n=26) ve kontrol gruplarına (n=22) atanan toplam 72 hasta oluşturmuştur. Hastanede yatarak tedavi alan KM grubundaki hastalara her seansta 30 dakika süreyle, 1 hafta boyunca günde iki kez, toplam 14 defa klasik el ve ayak masajı; BGE grubundaki hastalara her seansta 20 dakika süreyle, 1 hafta boyunca günde iki kez toplam 14 kez gevşeme egzersizi uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalar ise standart hemşirelik bakımlarını almaya devam etmiş ve araştırma süresince başka herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Semptom durumu“Kalp Yetersizliği Semptom Durumu Ölçeği (KYSDÖ)”ile yaşam kalitesi“Minnesota Kalp Yetmezliği Yaşam Anketi (MKYYA)”ile ölçülmüştür. Araştırmada KM ve BGE grubunun KYSDÖ toplam ölçek puanlarının 1. haftada kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde azaldığı (p0,05). MKYYA toplam ölçek puanlarının karşılaştırılmasında üç araştırma grubu arasında başlangıç, 1. hafta ve 3. haftada istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Bu çalışmada, KM ve BGE'nin KY semptom yönetiminde etkili olduğu ve bu nedenle klinikte kullanımının yaygınlaştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this randomized controlled study was to compare the effects of classical massage (CM) and Benson relaxation exercise (BRE) on symptom status and quality of life in patients with heart failure (HF). This study was performed in cardiology, coronary intensive care, and internal medicine clinics of Hacettepe University, Ankara University Ibn-i Sina Hospital, Ankara University Cebeci Heart Center, and Health Sciences University Gulhane Training and Research Hospital between October 1, 2019 and June 20, 2020. The sample of the study consisted of a total of 72 patients who randomly allocated to receive CM (n=24), or BRE (n=26), and a control group (n=22). The stratified randomization was used in this study. Patients were stratified according to New York Heart Association classification of HF (Stage III-IV). CM was applied on both hands and feet of patients in the CM group twice a day during seven days for 30 minutes each, and BRE was applied in the relaxation group twice a day during seven days for 20 minutes each, both groups received a total of 14 sessions. The control group continued to receive standard nursing care and no additional intervention was applied during the study. Symptom status was measured with“Symptom Status Scale-Heart Failure (SSS-HF)”and quality of life with“Minnesota Living with Heart Failure Questionnaire (MLHFQ) ”. The total scale scores of the CM and BRE groups decreased significantly in the 1st week compared to the control group (p0.05). No statistically significant difference was revealed between the three groups at the baseline, in the 1st week and the 3rd week comparing the total scale scores of MLHFQ (p>0.05). Based on the study results, CM and BRE were effective in the management of HF symptoms and therefore, the use of these interventions may be expanded in clinical settings.