Müttefiklerarası İzmir Tahkik Komisyonu'nun faaliyetleri (1919)
Inter-alies İzmir commission of inguiry
  1. Tez No: 63399
  2. Yazar: SELÇUK URAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNAY ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
* ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MÜTTEFİKLERARASI / İZMİR TAHKİK KOMİSYONU'NUN FAALİYETLERİ (1919) Selçuk URAL Danışman : Yrd.Doç.Dr.Günay ÇA?LAR 1997 Sayfa Jüri : Yrd.Doç.Dr. Günay ÇA?LAR İzmir ve çevresi Türk'lerin Anadolu'ya girmelerinden kısa bir süre sonra fethedilerek tamamen bir Türk yurdu haline getirilmiştir. Türklüğü Osmanlı idaresiyle daha da kuvvetlenen İzmir, İstanbul'dan sonra Anadolu'nun dünyaya açılan ikinci penceresi olmuştur. Osmanlı idaresinin hoşgörüye dayanan politikası,- bölgede Türklerin yanı sıra azınlıkların da yüzyıllarca huzur ve refah içinde yaşamalarını sağlamıştır. Osmanlı Devleti'nin Avrupa karşısında zayıflamasına bağlı olarak tüm sosyo-kültürel. ve iktisadi dengeler bozularak büyük çöküş yaşanmaya başlanmıştır. Alınan yenilgiler içerde bir takım yenilikleri -1839 Tanzimat, 1856 Islahat Fermanı-, yenilikler ise Avrupa'nın Osmanlı Devleti'ni yıkmaya yönelik müdahalelerini doğurmuştur. Avrupalı devletler, Karlofça Antlaşması ile üstün duruma geçtikten sonradır ki var güçleriyle Osmanlı Devletini yıkmaya çalışmışlardır. Bu şartlarda Birinci ve İkinci Meşrutiyeti ilan eden Osmanlı Devleti, ne askerî ne de ekonomik geriliğine çare bulabilmiştir. 1911 Trablusgarb Savaşıyla başlayan toprak kayıpları, Birinci ve İkinci Balkan Savaşlan'yla had safhaya ulaşmıştır. 1914'te patlak veren dünya savaşına hazırlıksız giren Osmanlı Devleti, 1918'e geldiğinde kendisi için tam bir yıkım olan Mondros Mütarekesi'ni imzalamıştır.II Mondros Mütarekesini Osmanlı Devleti'nin paylaşılması açısından büyük bir fırsat olarak gören İtilaf Devletleri, yurdun dört bir köşesini işgale başlamışlardır. Bunlarla da yetinmeyerek 15 Mayıs 1919'da Yunanlılar'ın İzmir'i işgal etmesine de izin vermişlerdir. Yunan işgaline ve mezalimine Türk Milleti'nin gösterdiği haklı tepkiler Müttefiklerin Batı Anadolu'da incelemelerde bulunmak üzere bir“Tahkik Heyeti”göndermesine neden olmuştur. Tahkik Heyeti, iki aya yakın süren çalışmalarının neticesinde Yunan işgallerinin bir an önce sona erdirilmesine karar vermiştir. Fakat bu karar İtilaf Devletleri'nin Türk yurdunun paylaşılmasına yönelik planlarına ters düştüğü için uygulama imkanı bulamamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESİS İNTER - ALİES / İZMİR COMMİSSİON OF İNGUİRY (1919) Selçuk URAL Supervisor : Yrd.Doç.Dr. Günay ÇA?LAR 1997, Page Jury: Yrd.Doç.Dr. Günay ÇA?LAR After a short while Turks had entered in Anatolia, İzmir and it's surroun dings were invaded and were turned in tu a Turkish country. İzmir whose Turkish character was reinforcet by the Ottoman administration had been Anatolia's second window opened to the world after İstanbul. The policy of Ottoman administration which basedon tolerance provided that both Turks and the minorities lived in peace and and prosperity throughaut the centuries. Due to the fact that Ottoman State become weak against Europe, all of the cociocultural and ekonomical balances deteriorate and a great collapse was lived. The defeats which waz sustained brought forth some innovations inward-1839 Political Reforms, 1856 improvements Firman-these innovations brought forth Europers interferences for destroying Ottoman State. European States did their best to destory Ottoman State after they had become superior with the Agreement of Karlofça. Ottoman State who declored the first and ve Secand Consititutionalism in these Circumstances could solve neither military nor economical reggession. The loss of land which begon with Trablusgarb war in 1911 became unlimited with the world war I. Ottoman State who took part unpreparedly in the world war I which broke out in 1914 signed Mondros Armistice which waz a real destruction for it. The Entente States who appereciated Mondros Armistice as a great accassion for sharing Ottoman State began to invade whole country. Moreover, they let the Greek Conguer İzmir on 15 th. May in 1919.IV The right reactions of Turkish people against the crueltly and the conguer of the Greek coused the Allies to send a“Commission of investigation”for an In vestigation in West Anatolia. As a result of their examinations throughout two months, the Comminission of Investigation decided that the conguer of the Greek must be ended at once. But this decision could not be practised because it contrasted the plans of the Entente States for sharing the Turk's country.