A tale of two allies: Changing media coverage of the U.S.-Turkish relationship
Bir ittifakin hikayesi: ABD-Türkiye ilişkilerinin değişen medya temsilleri
  1. Tez No: 894984
  2. Yazar: LAUREL ELIZABETH JAROMBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENEM DÜZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye yirmi birinci yüzyıla yakın müttefikler olarak girdiler Amerikan medyasında ABD-Türkiye ilişkilerinin temsili de bu durumu yansıtan bir tablo çizmekteydi. 2020'li yılların başında ise, ABD'nin Türkiye'den beklentileri, hem münferit anlaşmazlıklar hem de ittifakın temellerini aşındıran yapısal nedenler dolayısıyla azaldı. Bununla ilişkili olarak Amerikan medyasında da iki ülkenin dış politika öncelikleri arasındaki uyumsuzluk temsili ön plana çıkmaya başladı. Bu çalışma ABD menşeli iki gazete, The New York Times ve The Wall Street Journal ile iki dergi, The New Yorker ve The National Interest de yer verilen Türkiye-ABD ilişkilerinin temsillerini incelemektedir. 2003'te Irak'ın işgali ve 2022'de Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sırasında ABD-Türkiye arasında başgösteren anlaşmazlıklar ve uzlaşmaya dair haber kapsamlarına odaklanan çalışma, Türkiye'nin politikaları ve ABD-Türkiye ilişkilerinin durumu hakkındaki media anlatılarındaki değişikliklerin izini sürmek için eleştirel söylem analizi metodunu kullanmaktadır. Çalışmanın temel bulgusu, olumsuz anlatıların kalıcı olduğudur: İlişkiler ister güçlü ister inişli çıkışlı başlasın, Ankara ile Washington arasında bir anlaşmazlığın ortaya çıkması durumunda, haberlerdeki anlatılar olumsuzlaşmakta ve olumsuz anlatılar zamanla kalıcı nitelik taşımaktadır. Bu örüntü aynı zamanda asimetrik bir tablo çizmektedir. Başka bir deyişle, ülkeler arası uzlaşma aynı derecede olumlu habere yol açmamaktadır. İkili ilişkilerin ABD medya anlatılarına olan etkisi o dönemdeki ikili ilişkilerin genel durumuna göre değişse de, olumsuz temsiller ilişkilerden bağımsız olarak varlığını sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
The United States and Turkey entered the twenty-first century as close allies, and the American media's characterization of Turkey and the U.S.-Turkish relationship reflected as much. By the early 2020s, U.S. expectations of Turkey had declined as a result of both discrete disputes and structural forces that eroded the foundations of the alliance. The American media, accordingly, came to expect a disparity between the two countries' foreign policy priorities. This study examines two newspapers, The New York Times and The Wall Street Journal, and two magazines, The New Yorker and The National Interest. Focusing on news coverage of U.S.-Turkish discord and reconciliation around the time of the U.S. invasion of Iraq in 2003 and the Russian invasion of Ukraine in 2022, the study employs critical discourse analysis to trace changes in media narratives about Turkish policies and the status of U.S.-Turkish relations. The key finding is that unfavorable narratives are persistent: whether the relationship starts out strong or rocky, when a disagreement between Ankara and Washington emerges, the tenor of the news conversation turns negative and this change in the coverage does not quickly fade. The pattern is asymmetric, too: bilateral reconciliation does not elicit positive coverage to the same degree. The effects on U.S. media narratives vary based on the overall status of the bilateral relationship at the time, but bad news lingers on regardless of the context.