Sağlıklı bireylerde, prediyabet ve tip 2 diyabet hastalarında serum irisin, adropin ve HS-CRP düzeyleri
Serum irisin, adropine and HS-CRP levels in healthy individuals, patients with prediabetes and TYPE 2 diabetes
- Tez No: 634031
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Bu çalışmada; sağlıklı bireylerde, prediyabet ve tip 2 diyabet hastalarında serum İrisin, Adropin ve hs-CRP seviyelerinin değerlendirilmesi, vücut kompozisyon parametreleri ve Framingham risk skorlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 03.05.2018 ile 12.07.2019 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Diyabet ve Periyodik Muayene Polikliniklerine başvuran Tip 2 DM tanılı 27 hasta, prediyabet tanılı 26 hasta ve sağlıklı 25 birey çalışmaya dahil edildi. Çalışma gruplarında rutin tetkiklerine ilave, İrisin, Adropin ve hs-CRP düzeyleri ölçüldü. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini ve diyabet/prediyabet özelliklerini içeren 28 sorudan oluşan anket formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Hastaların vücut kompozisyon analizleri Doğrudan Segmental Çok frekanslı - Biyoelektrik Empedans Analizi (DSM-BIA) yöntemiyle Inbody-770 cihazı kullanılarak ölçüldü. Tüm veriler SPSS 21.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma ve median kullanıldı. Mann-Whitney U, Student-t, Kruskal Wallis, One Way Anova, Welch, Tukey, Games-Howell, Conover-Iman testleri, tek ve çok değişkenli doğrusal regresyon analizleri, Pearson ve Spearman's korelasyon analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study; serum Irisin, Adropin and hs-CRP levels are evaluation and body composition parameters and Framingham risk scores are determined in healthy individuals, prediabetics and type 2 diabetes patients. Materials and Methods: Between 03.05.2018 and 12.07.2019 27 patients with Type 2 DM, 26 patients with prediabetes and 25 healthy individuals who applied to the Family Medicine Diabetes and Periodic Examination Polyclinics of Selçuk University Faculty of Medicine Hospital were included in the study. In addition to routine tests, Irisin, Adropin and hs-CRP levels were measured in the study groups. The questionnaire which consisted of 28 questions including sociodemographic characteristics and diabetes/prediabetes characteristics of the participants were applied by face to face interview method. Body composition analyses of the patients were measured using Inbody-770 by Direct Segmental Multi Frequency-Bioelectrical Impedance Analysis (DSM-BIA) method. All data were evaluated using SPSS 21.0 statistical program. Number, percentage, mean, standard deviation and median were used in the evaluation of the data. Mann-Whitney U, Student-t, Kruskal Wallis, One Way Anova, Welch, Tukey, Games-Howell, Conover-Iman tests, univariate and multivariate linear regression analyzes, Pearson and Spearman's correlation analyzes were used.