Akut gastroenterit nedeniyle takip edilen 0-17 yaş arası çocuklarda etkenler, klinik ve laboratuvar farklılıklarının değerlendirilmesi
In children aged 0-17 years who are followed for acute gastroenteritis, the factors are clinical and laboratory differences
  1. Tez No: 634033
  2. Yazar: IBAA YAHYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAADDİN YORULMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Akut gastroenteritler (AGE) tüm dünyada özellikle çocuklarda çok sık görülmektedir. Halen önemini yitirmeyen ciddi bir mortalite ve morbidite nedenidir. Sağlık Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü'nün 2007'de yapmış olduğu ve Türkiye'deki bütün verilerin değerlendirildiği Ulusal Hastalık Yükü adlı çalışmaya göre, akut gastroenteritler 0-14 yaş arasında tüm ölüm nedenleri arasında dördüncü sıradadır ve ölüme neden olan hastalıkların içindeki oranı %8,4'tür. Bu çalışmanın amacı, AGE'lerin klinik, etyolojik, laboratuvar bulgularının ve komplikasyonlarının değerlendirilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamızda 2015-2019 yılları arasında AGE tanısı almış, etyolojisi aydınlatılmış, kronik bir hastalığı olmayan 0-17 yaş arası 630 çocuğu retrospektif olarak değerlendirdik. Anamnez, fizik muayene, laboratuvar bulguları, gaita rutinleri ve kültürlerini, antibiyotik ve probiyotik kullanımını, komplikasyon görülme oranlarını değerlendirdik. BULGULAR Bu incelemede 173 Rotavirus akut gastroenteriti (%27,5), 67 Adenovirus AGE'i (%10,6), 53 Giardia AGE'i (%8,4), 48 C. difficile AGE'i (%7,6), 155 E. histolitica AGE'i (%24,6), 134 Rotavirus + Adenovirus AGE'i (%21,3) tespit ettik. Olguların mevsimlere göre dağılımına göre akut gastroenteritlerin %46,4'ü kış aylarında, %14,6'sı ilkbaharda, %28,2'si yaz aylarında, %10,6'sı sonbaharda görülmüştü. Hastaların %77'sinde herhangi bir komplikasyon yoktu. Nöbet %10,8, invajinasyon %5,1, HÜS %3, böbrek yetmezliği %1,7, diğer komplikasyonlar %1,4 oranında görüldü. Rota+adeno kültürü için MPV en büyük iken Rotavirus AGE'inde en düşük olarak bulundu. SONUÇ Çalışmamızda toplam 27,5% rotavirüs, 24,6% E. Histolitica, 21,3% rotavirus+adenovirus, 10,6% adenovirüs, 8,4% giardia 7,6% C. difficile vardı. Bir negatif akut faz belirteci olan MPV düzeyi de ileride tanıda önemli bir laboratuvar bulgusu olabilir. Etkenin saptanması, doğru tedaviyi vermek ve gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınmak açısından önemlidir. AGE'lerde görülen komplikasyonların gelişmesini önlemek için dikkatli olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Acute gastroenteritis (AGE) is very common all over the world, especially in children. It is still a serious cause of mortality and morbidity. According to the Ministry of Health and Hacettepe University Population Studies Institute, which was made in 2007 and the study called the National Burden of Disease evaluating all of the data in Turkey ranks fourth among all causes of death among acute gastroenteritis 0-14 and a proportion of diseases that cause death% It is 8,4't. The aim of this study was to evaluate the clinical, etiologic, laboratory findings and complications of AGEs. Material and methods: We retrospectively evaluated 630 children between the ages of 0-17 who were diagnosed as AGE between 2015-2019 studies and whose etiology was clear and had no chronic disease. We evaluated the history, physical examination, laboratory findings, stool routines and cultures, antibiotic and probiotic evaluations, and surgical incidence rates. Results: In this speech, 173 rotavirus acute gastroenteritis (27.5%), 67 Adenovirus AGE (10.6%), 53 Giardia AGE (8.4%), 48 C. difficile AGE (7.6%) 155 E. histolitica AGE (24.6%) and 134 Rotavirus + Adenovirus AGE (21.3%). According to the seasonal distribution of the cases, 46.4% of acute gastroenteritis was seen in winter, 14.6% in spring, 28.2% in summer and 10.6% in autumn. 77% of the patients had none. Seizures were 10.8%, invagination was 5.1%, HUS 3%, renal failure 1.7% and other patients 1.4%. While MPV is the largest, Rota + is the lowest in AGE for adeno culture. Conclusion: In our study, there were 27.5% rotavirus, 24.6% E. Histolitica, 21.3% rotavirus + adenovirus, 10.6% adenovirus, 8.4% giardia 7.6% C. difficile. MPV level, which is a negative acute phase marker, may also be an important laboratory finding for future diagnosis. The determination of the agent is important in order to give the correct treatment and to avoid unnecessary antibiotic use. Care should be taken to prevent the development of complications in AGEs.