Myelodisplastik sendrom (MDS) tanısı ile takipli azasitidin tedavisi alan hastaların bakteriyel, fungal enfeksiyonlar ve enfektif odak yönünden değerlendirilmesi ve mortalite ile ilişkisi
Evaluation of bacterial, fungal infections and infective focus of patients that are received azacitidine treatment in myelodysplastic syndrome and relation with mortality
- Tez No: 634041
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BİLGİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: MDS displastik ve inefektif kan hücresi üretimi ile karakterize,akut lösemiye dönüşüm riski olan malign hematopoetik kök hücre hastalıklarının heterojen bir grubudur. Periferik kanda sitopeniler ile karakterizedir. Gerek hastalığın doğal seyri gerekse tedaviler sonrası meydana gelen nötropenik tabloya bağlı gelişebilen enfeksiyonlar mortalite ve morbiditeyi önemli ölçüde arttırmaktadırlar. Hipometile edici ajanlar MDS'nin güncel tedavisinde yaygın kullanılmakta ve bu tedavilerin kendisi de sitopenilere neden olarak enfeksiyonlarda artış yapabilmektedir. Bu hasta grubunun takip ve tedavilerinin yapıldığı kliniklerin olası enfeksiyon etkenlerinin türü, yaygınlığı ve enfektif odaklarının iyi bilinmesi tedavi yaklaşımlarında yol göstericidir. Biz bu çalışmada retrospektif olarak 2009-2019 yılları arasında İzmir Bozyaka ve Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastaneleri Hematoloji kliniklerinde myelodisplastik sendrom (MDS) tanısı ile takipli ve yatarak azasitidin kemoterapisi alan hastalarda gelişen enfeksiyon tipleri, etkenleri, primer enfektif odaklar, risk faktörleri ve mortalite ile ilişkisini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 2009-2019 yılları arasında hastanemizin hematoloji kliniğinde myelodisplastik sendrom (MDS) tanısı ile takip edilen ve yatarak azasitidin kemoterapisi alan 20 hasta (71 hasta yatışı) ve İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji kliniğinde MDS tanısı ile takipli azasitidin kemoterapisi alan 12 hasta (42 hasta yatışı) dahil edildi. Hastaların her yeni yatarak azasitidin tedavisi aldığı yatışlar ayrı vaka gibi ele alındı ve probel sisteminde retrospektif olarak tarandı.Bulgular: Bu çalışmada toplam 32 hasta (113 hasta yatışı) retrospektif olarak incelendi. Hastaların, her yeni kür için yatarak almış olduğu azasitidin kemoterapisi yeni bir veri olarak ele alındı. Hastalara 75mg/m² dozunda 7 gün süre ile azasitidin (AZA) tedavisi uygulandığı saptandı. 113 hasta yatışının 48'i erkek (%42,5) ve 65'i kadındı(%57,5). Hastaların yaşları 46-82 arasındaydı ve medyan yaş 69.92 (SD±8,79)olarak hesaplandı.Hasta yatışlarının 31'inde (%27,4) yattığı süre boyunca en az bir kez ateş yüksekliği olduğu ve 11 hasta yatışının (%9,7) ise nötropenik ateş tablosunda olduğu belirlendi. 40 hasta yatışında (%35,2) klinik ve/veya ek testlerle (radyolojik/laboratuvar) çeşitli enfeksiyonlar saptanarak antibiyoterapi uygulandığı belirlendi. En sık primer odaklar; 14 hasta yatışında(%13,4) pnömoni, ikinci sıklıkta 6 hasta yatışında (%5,4) idrar yolu enfeksiyonu ,4 hasta yatışında (%3,6) tromboflebit olarak saptandı. Kan, idrar, balgam ve kateter kültürü alınan 81 hasta yatışının 24'ünde (%29,6) üreme saptandığı görüldü ve tüm kültürler incelendiğinde; 9 hasta yatışında (%37,5) Escherichia Coli, 5'inde (%20,8) Klebsiella Pneumoniae, 3'ünde(%12,5) Staphylococcus epidermidis ,1'inde (%4,1) Staphylococcus aureus en sık üretilen etkenler idi. Sadece 1 hasta yatışında balgam kültüründe Aspergillus fumigatus üremesi saptandı. Gram negatif bakteriler en sık üretilen etkenler olarak tespit edildi. 113 hasta yatışının hiçbiri izlem süresince exitus olmadı. Hastalar enfeksiyon geçiren ve geçirmeyenler olarak , yaş, lökosit, nötrofil, hemoglobin, trombosit sayıları, CRP değerleri, kür sayıları ve tanı tipleri açısından analiz edildi. Enfeksiyon gelişim riski bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Saptadığımız primer enfektif odaklar ve enfektif patojenler ile literatürdeki diğer çalışmalar arasında belirgin fark gözlenmedi. Myelodisplastik Sendrom hastaları heterojen bir hasta grubudur, tedavi şekilleri ve enfeksiyon riski ilişkisini daha net ortaya koyabilmek için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: MDS is a heterogeneous group of malignant Patients with myelodysplastic syndrome are a heterogeneous group of patients,and more extensive studies are needed to clarify the relationship between treatment patterns and infection risk. Hematopoietic stem cell diseases that are characterized by dysplastic and infective blood cell production, with a risk of conversion to acute leukemia. It is characterized by cytopenias in peripheral blood. Infections that can develop due to both the natural course of the disease and the neutropenic situation occurring after the treatments significantly increase mortality and morbidity.Hypomethylating agents are widely used in the current treatment of MDS, and these treatments themselves can increase infections by causing cytopenias. Being well aware ofthe type, prevalence and infective focus of possible infectious agents of clinics where this patient group is followed-up and treated is a guiding in treatment approaches. In this study retrospectively we aimed to determine the relation with infection types, factors, primary infective foci, risk factors and mortality in patients with myelodysplastic syndrome (MDS) and in patients with azacitidine chemotherapy,in Izmir Bozyaka and Tepecik Education and Research Hospital Hematology clinics between 2009 and 2019. Materials and Methods: 20 patients (71 hospitalizations) who were followed up with a diagnosis of MDS and received inpatient azacitidine chemotherapy at the hematology clinic of our hospital and 12 patients (42 hospitalizations) at the hematology clinic of Izmir Tepecik Education and Research Hospital were included in this study. Hospitalizations in which patients received new inpatient azacitidine treatment was treated as a separate case and retrospectively scanned in the probel system.Findings: In this study, a total of 32 patients (113 hospitalizations) were examined retrospectively. Azacitidine chemotherapy ,which patients received inpatient treatment for each new cycle ,was considered as a new data. It was determined that azacitidine (AZA) treatment was applied for 7 days at a dose of 75mg / m². Of the 113 hospitalizations admissions , 48 were male (42,5%) and 65 were female (57,5%). The ages of the patients were between 46-82 years and the median age was calculated as 69,92 (SD ± 8,79). It was determined that 31 hospitalizations (27,4%) had a fever at least once during their stay and 11 hospitalizations (9,7%) were in the neutropenic fever chart. In 40 hospitalizations (35,2%), various infections were detected by clinical and/or additional tests (radiological/laboratory ) and it was determined that the antibiotic was applied. The most common primary foci are; Pneumonia in 14 hospitalizations (13,4%), the second most common; urinary tract infection in 6 hospitalizations (5.4%) and thrombophlebitis in 4 hospitalizations (3,6%) was detected. In 24 (29,6%) of 81 hospitalizations whose blood, urine, sputum and catheter cultures were taken, reproduction was detected and when all cultures were examined; Escherichia Coli in 9 hospitalizations (37,5%), Klebsiella Pneumoniae in 5 hospitalizations (20,8%), Staphylococcus epidermidis in 3 hospitalizations (12.5%), and Staphylococcus aureus in 1 hospitalization (4,1%). were the most frequently produced factors. In only 1 hospitalization, Aspergillus fumigatus growth was detected in sputum culture. Gram-negative bacteria were identified as the most frequently produced factors. None of the 113 hospitalizations had exitus during the follow-up period. Patients, infected and non-infected, were analyzed in terms of age, leukocyte, neutrophil, hemoglobin, platelet counts, CRP values, cure numbers and diagnosis types. There was no statistically significant difference in the risk of developing infection.Result: No significant difference was observed between the primary infective foci and infective pathogens which are detected by us and other studies in the literature. Patients with myelodysplastic syndrome are a heterogeneous group of patients,and more extensive studies are needed to clarify the relationship between treatment patterns and infection risk.