6 ay-6 yaş arasındaki çocukların ebeveynlerinde ve sağlık çalışanı ebeveynlerde ateş korkusunun araştırılması
Fever phobia comparing parents and health care professionals having children aged 6 months to 6 years
- Tez No: 634042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TUTANÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş-Amaç: Ateş; acil servise başvuran çocuklar arasında en sık görülen şikayettir ve çocuklara verdiği rahatsızlık sebebiyle ebeveynler için bir endişe kaynağıdır. Ateş korkusu; ateşin gerçekçi olmayan sonuçları sebebiyle oluşan bir endişe halidir. Ateş korkusu, dünya çapında ebeveynler ve hatta sağlık çalışanları arasında yaygın görülen bir durumdur. Bu çalışmada 6 ay ve 6 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerde ve sağlık çalışanı ebeveynlerde ateş ile ilgili bilgi düzeylerini saptamak, ateş yükseldiğinde nasıl yönettiklerini belirlemek, ateş korkusu ve doğurduğu anlayışın çocukların tedavisi üzerindeki etkileri ve potansiyel sonuçlarının araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız bir anket çalışmasıdır. Ekim 2019-Nisan 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniği ve acil servisine başvuran, çocuğu 6 ay ile 6 yaş arası olan ve konjenital anomalisi olmayan, ankete katılmayı kabul eden ebeveynlere ve sağlık çalışanı ebeveynlere 43 sorudan oluşan anketimiz yönlendirildi. Çalışma sonunda ebeveynlerin ateş korkusu, ateş ile ilgili bilgi düzeyleri ve bunları belirleyen sosyodemografik özellikleri araştırıldı. Bulgular: Çalışma süresinde 406 katılımcı analize dahil edilmiştir. Çalışmada ebeveynlerde ateş korkusunun yüksek olduğu görüldü. Ateş yüksekliği halinde ateşi düşürmek için yaptıkları ilk üç uygulama; giysilerini çıkartma %65,51, ateş düşürücü ilaç verme %28,57, duş aldırma %25,61 idi. Ebeveynlerin hiçbirinin antibiyotik kullanmadığı görüldü. Ateş varlığında ebeveynlerin ilk tercih ettiği ilaç; %51,7 parasetamol içeren ilaçlar olduğu görüldü. SONUÇ: Ateş korkusu, sadece sosyoekonomik durum ve eğitim düzeyi düşük olan ebeveynler arasında değil sosyoekonomik durumu ve eğitim düzeyi yüksek olanlar arasında da yaygındır. Sağlık çalışanları ateş fobisini göz önünde bulundurmalı ve ebeveynlere tüm ziyaretlerde ateş hakkında doğru bilgileri sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Fever is the most common complaint among children admitting to the emergency department and is worrying for parents due to discomfort in children. Fever phobia is a state of concern caused by the unrealistic consequences of fever. Fever phobia is a common condition among parents and even healthcare professionals worldwide. This study aimed to determine what parents and healthcare professionals having 6-months to 6-years-old children know about fever, to determine how they manage when temperature reached high-grade fever, to investigate potential consequences of the effects and the understanding of fever phobia on the treatment of children. Materials and Methods: The study is a questionnaire study. Forty-three questions were asked to the parents and healthcare professionals, having 6-months to 6-years old children, who did not have congenital anomalies, agreed to participate in the survey, and admitting to the pediatric clinic and emergency department of University Of Health Sciences Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between October 2019 and April 2020. As a result of the study; sociodemographic status, fever phobia, and the knowledge about fever of participants were investigated. Result: In the course of the study, 406 participants were included in statistical analysis. The top three practice to reduce fever are as follows; 65.51% took off clothes of child, 28.57% gave antipyretic agent, 25.61% gave the child a bath. There is not a participant preferred antibiotic. The first choice of the parents in the presence of fever was drugs containing 51.7% paracetamol. Conclusion: Fever phobia is not a common phobia only among parents who have low socioeconomic status and educational background, but also among those who have high socioeconomic status and educational background. Healthcare professionals should consider fever phobia and provide parents with accurate information about fever on all visits.