Economic evaluation of solar PV plants in Turkey under current market conditions
Türkiye'de mevcut pazar koşullarında güneş PV santralinin ekonomik değerlendirilmesi
- Tez No: 634070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARMAĞAN CANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Geçen yüzyıl boyunca dünyanın birinci enerji kaynağı olan fosil yakıtlar yerini hızlı bir ivme ile düşük karbonlu yenilenebilir enerji sistemlerine bırakmaktadır. Bu değişim, gerek iklim değişikliğinden kaynaklanan kaygı gerekse ülkelerin enerji ithalatına olan bağımlılığını azaltma eğilimi sebebiyle ülkelerin politika değişikliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda, enerji kaynaklarında dışa bağımlı olan Türkiye, güneş enerji potansiyelini değerlendirmek amacıyla politik adımlar atmaktadır. Araştırmanın temel amacı, yenilenebilir enerjideki mevcut finansal piyasa koşullarının bir resminin verilerek farklı proje fonlama yöntemlerinin irdelenmesi, yenilenebilir enerji sektörü üzerinde uygulanan teşvik mekanizmalarının detaylandırılması, yatırım riskinin değerlendirilmesi ve Türkiye'de potansiyel güneş enerji yatırım projesinin finansal uygulanabilirliğinin incelenmesidir. Bu amaç doğrutusunda, yenilenebilir projeleri finanse edebilecek çeşitli finansman kaynakları incelenmiş, proje sözleşmeleri ve teşvik mekanizmaları araştırılmıştır. Ayrıca, makroekonomik risklerin proje finansmanı üzerindeki etkisi ve bu risklerin ilgili taraflar arasında nasıl tanımlanabileceği, azaltılabileceği ve tahsis edilebileceği ortaya konulmuştur. Araştırmanın analiz kısmında, örnek bir güneş enerji santralinin finansal analizi yapılmış, güneş enerji santralinin kârlı ve mevcut koşullarda uygulanabilir olduğu sonucuna varılmıştır. Diğer yandan, sermaye maliyeti bileşenlerinin, bir duyarlılık analizinde formülasyon yoluyla yatırımın karlılığı üzerindeki etkisini incelenmiş ve projenin maliyet kalemleri arasında en fazla karlılığı etkileyen kalemin elektrik üretimi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fossil fuels which are the world's first energy source have started to replace the low-carbon renewable energy systems with a rapid acceleration in decade. This change is due to apprehension was caused by climate change and the tendency of countries to reduce their dependence on energy imports. In this connection, Turkey, who's dependent on foreign sources of energy have taken more deliberate steps to evaluate the potential of solar energy. Within this context, the main purpose of the research is; examination of different project funding methods by giving a picture of current financial market conditions in renewable energy, elaboration of the incentive mechanisms applied on the renewable energy sector and to examine the financial viability of potential solar energy investment projects in Turkey. In accordance with this purpose, various sources of funding that can finance renewable projects have been examined and incentive mechanisms have been searched along with project contracts. Besides that the impact of macroeconomic risks on project finance and how these risks can be identified, mitigated and allocated among the parties are discussed. In the analysis part of the research, a financial analysis of a sampled solar power plant was made. It is concluded that the solar power plant is profitable and applicable in current conditions in Turkey. On the other hand, in a sensitivity analysis, the effect of capital cost components on the profitability of the investment is examined through formulation. It is found out that the most important factor affecting the profitability among the cost items of the project was electricity generation.