Ortaokulda temel programlama öğretiminde kullanılan bilgisayarsız ve bilgisayarlı etkinliklerin başarıya ve bilgisayarca düşünmeye etkisi
Effect of unplugged activities and computer applications used in secondary school basic programming education on academic achievement and computational thinking
  1. Tez No: 634096
  2. Yazar: ELİF POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA MERYEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; 6. sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım (BTY) dersinde temel bilgisayar programlama öğretiminde kullanılan bilgisayarsız etkinlikler ile bilgisayarlı etkinliklerin öğrencilerin akademik başarıları ve bilgisayarca düşünme becerilerine etkisini incelemektir. Ayrıca araştırmanın bağımsız değişkenlerine ilişkin öğrencilerin görüşleri alınmış ve değişkenler arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Yöntem: Araştırmada açımlayıcı sıralı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Bu desende öncelikle nicel veriler toplanmış, bulgular analiz edilmiş ve sonrasında bu bulgular kullanılarak nitel aşama planlanmıştır. Katılımcılar 84 ortaokul 6. sınıf öğrencisidir. Veri toplama aracı olarak akademik başarı testi, bilgisayarca düşünme becerileri düzeyi ölçeği ve görüşme formu kullanılmıştır. Bulgular: Öğrencilerin akademik başarıları arasında bilgisayarsız etkinlikler grubu lehine anlamlı fark oluşmuştur. Öğrencilerin bilgisayarca düşünme becerileri düzeyleri arasında ise anlamlı bir fark görülmemiştir. Nitel boyutta ise bilgisayar etkinlikli gruptaki öğrenciler uygulama sürecindeki etkinlikleri oyun gibi eğlenceli bulmuşlardır. Bilgisayarsız gruptaki öğrenciler ise öğrendikleri konulara dikkat çekmiş, öğrendiklerini düşündükleri için kaygılanmadıklarını ve sıkılmadıklarını belirtmişlerdir. Sonuç: Bilgisayarsız etkinliklerin ortaokul öğrencilerine temel bilgisayar programlama becerisi kazandırmada etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, öğrencilerin bilgisayarca düşünme becerisi edinmelerinde bilgisayarsız etkinlikler en az bilgisayarlı etkinlikler kadar etkili olabilmektedir. Bilgisayarsız etkinliklerin bu kazanımlarda dijital araçlara erişmenin kısıtlı olduğu imkan ve koşullarda işlevsel olduğu görülmektedir. Bilgisayarca düşünme becerisi, akademik başarının %27'sini açıklamaktadır. Bu bağlamda temel programlamada akademik başarının sağlanması için bilgisayarca düşünme becerisinin önemli olduğu söylenebilir. 21. yy. becerilerinin yaygın öğretimi hedeflendiğinde, temel programlama becerisinin geliştirilmesi noktasında bilgisayarsız etkinliklere öğretim programlarında daha çok yer verilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to examine effect of unplugged activities and computer applications used to teach basic computer programming on 6th grade students' academic achievement and computational thinking skills in Information Technologies and Software course. Method: Explanatory sequential mixed method design was used in this study. After quantitative data were collected, the findings were analyzed and the qualitative phase was planned. The participants were 84 sixth grade students.“Academic Achievement Test”,“Computational Thinking Skill Level Scale”, and“Interview Form”were used to collect data. Findings: The findings revealed a significant difference between the groups' academic achievement in favor of the unplugged activities group, but no significant difference between groups' computational thinking skills levels. As for the qualitative findings, the group with computer applications found their activities game like entertaining whereas the students with unplugged activities referred that they did not feel anxiety and bored since they were able to learn with activities. Result: The results showed that unplugged activities were effective in secondary school students' basic computer programming skills development. Also, unplugged activities are as effective as computer applications in students' computational thinking skill and academic achievement. It is seen that unplugged activities are functional when access to digital tools is limited. Computational thinking skill explains 27% of academic achievement. In this context, it can be said that this skill is important for achieving academic achievement in basic programming. When it is aimed to generalize the teaching of 21st century skills, unplugged activities can be included more in the curriculum in the development of basic programming skills.