Duygusal emeğin tükenmişlik üzerindeki etkisinde iş stresinin aracılık rolünün değerlendirilmesi
Evolution of the mediating role of work stress in the effect of emotional labor on burnout
  1. Tez No: 634104
  2. Yazar: MEHMET HULUSİ ELLİALTI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGÜN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada duygusal emeğin tükenmişlik üzerindeki etkisinde iş stresinin aracılık rolü Kapadokya Bölgesi'nde nüfusu 1 milyonu aşan ilde bulunan toplu taşıma hizmeti sunan şoförler üzerinde test edilmiştir. Araştırma evreni olan Kapadokya Bölgesi'nde nüfusu 1 milyonu aşan ilde toplu taşıma hizmeti sunan şoförlere yönelik bir anket hazırlanmıştır. Anket yapılması için ilgili kurumdan gerekli izinler alınmıştır ancak ilgili kurum şehir bilgisinin gizli tutulması istemiştir. 286 şoföre anket uygulanmıştır. Verilerin analizinde, doğrulayıcı faktör analizi, değişkenler arası ilişkilerin tespiti için korelasyon analizi, yapısal eşitlik modeli dahilinde araştırma modelinin uyum iyiliklerinin tespiti ve yol analizi, aracılık testi için Process Makro yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the mediating role of work stress in the effect of emotional labor on burnout was tested on the drivers of public transport services Cappadocia Region. A survey has been prepared for the public transportation drivers in Cappadocia Region. Necessarry permissions were obtained from the related institution for the survey but the institution requested to keep the city information private. The survey was applied to 286 drivers. For the analysis of the data, confirmatory factor analysis, correlation analysis, structural equation modeling and path analysis was used. For mediating test, Process Macro model was utilized.