Hemiplejik hastalarda gövde kontrolünün üst ekstremite fonksiyonları, yaşam kalitesi ve depresyona etkisi
Effect of trunk control on upper extremity functions, quality of life and depression in hemiplejic patients
  1. Tez No: 634108
  2. Yazar: BÜŞRA YALVAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKER KARANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmamızın amacı; hemiplejik hastalarda gövde kontrolünün üst ekstremite fonksiyonları, yaşam kalitesi ve depresyon üzerine etkisini belirlenmektir. Bu çalışmaya; İ.A.Ü Sağlık Uygulama Ve Araştırma Merkezi'ne ayaktan ve yatarak tedavi gören SVO tanısı almış, dahil edilme kriterlerine uyan, gövde kontrolü zayıf olan 35 gönüllü hasta ile gövde kontrolü kuvvetli olan 35 gönüllü hasta alındı. Bireyler prospektif olarak değerlendirildi. Hastaların gövde kontrolünün değerlendirilmesi için Modifiye Gövde Bozukluk Ölçeği (mGBÖ), üst ekstremite fonksiyonları için Fugl – Meyer Değerlendirme Ölçeği, yaşam kalitesi için İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (SS – QOL), depresyon için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanıldı. Araştırmamızda, gövde kontrolü zayıf olan hasta grubunda, gövde kontrolü ile üst ekstremite fonksiyonları (p =0,000), yaşam kalitesi (p = 0,001) ve depresyon (p= 0,001) arasında anlamlı ilişki bulundu. Gövde kontrolü kuvvetli olan hasta grubunda da gövde kontrolü ile üst ekstremite fonksiyonları (p = 0,000), yaşam kalitesi (p = 0,001) ve depresyon (p = 0,002) arasında anlamlı ilişki saptandı. Her iki grup arasında, hastaların gövde kontrolü ile üst ekstremite fonksiyonları (p = 0,000), yaşam kalitesi (p = 0.001) ve depresyon (p = 0.002) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Bu çalışmanın sonucunda hemiplejik hastalarda gövde kontrolü zayıf olan hastalarda üst ekstremite fonksiyonları ve yaşam kalitesinin düşük olduğu ve depresyon seviyelerinin yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, to determine the effect of trunk control on upper extremity functions, quality of life and depression in hemiplegic patients. Diagnosed as SVO, who received outpatient and inpatient treatment at IAU Healthcare Application and Research Center, meeting the inclusion criteria, 35 volunteers with poor trunk control and 35 volunteers with strong trunk control were included in this study. İndividuals were evaluated prospectively. To evaluate patients' trunk control Modified Trunk İmpairment Scale (mTIS) , for upper extremity functions Fugl – Meyer Assessment Scale, for quality of life Stroke Specific Quality Of Life (SS – QOL) and for depression Beck Depreesion Scale were used. In our research, patients of Group 1, significant correlation was found between trunk control and upper extremity functions (p=0,000), quality of life (p=0,001) and depression (p=0,001). Also, significant difference was found between the trunk control and upper extremity functions (p=0,000), quality of life (p=0,001) and depression (p=0,002) in patients of Group 2. Statistical significant difference was found between the trunk control and upper extremity functions (p=0,000), quality of life (p=0,001) and depression (p=0,002) in between two groups. In conclusion, this study showed that poor trunk control effect negatively upper functions, quality of life and depression in hemiplegic patients.