Kısa süreli kan basıncı değişkenliğinin kalbin diyastolik fonksiyonları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between short-term blood pressure variability and diastolic dysfunction
- Tez No: 634109
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN OĞUZHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Diyastolik disfonksiyon, tamamen asemptomatik seyredebileceği gibi dekompanse kalp yetersizliği semptom ve bulguları da gösterebilir. Yapılan çalışmalarda, kan basıncında kısa ve uzun dönemde meydana gelen dalgalanmalardaki artışın hedef organ hasarında kötü prognozla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmadaki amacımız kısa dönem kan basıncı değişkenliğinin (KBD) diyastolik disfonksiyon (DD) gelişimine olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ekim 2019 ile Mart 2020 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda herhangi bir endikasyonla koroner anjiografi yapılmasına karar verilen ve radiyal yolla işlemi yapılan 18-70 yaş arası 79 hasta alındı. Koroner arter hastalığı olan, düşük ejeksiyon fraksiyonlu, orta-ciddi kapak hastalığı ve belirgin aritmisi olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastalara transtorasik ekokardiyografi yapılarak diyastolik parametreler ayrıntılı bir şekilde incelendi ve DD saptanan 45 kişi ve DD saptanmayan 34 kişi olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalardan santral ve periferden ayrı ayrı olmak üzere 2 dakikalık inra-arteryel basınç kayıtları alındı ve 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı takibi yapıldı. Bu şekilde atımdan atıma ve gün içi KBD incelendi. KBD'yi değerlendirmek için elde edilen ölçümlerden aritmetik gerçek değişkenlik (ARV) ve standart sapma (SD) değerleri sistol ve diyastol için ayrı ayrı hesaplandı. Elde edilen verilerin analizi SPSS üzerinden yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Diastolic dysfunction may be completely asymptomatic, as well as showing signs and symptoms of decompensated heart failure. Studies have shown that the increase in short and long term fluctuations in blood pressure is associated with poor prognosis for target organ damage. Our aim in this study is to investigate the effect of short-term blood pressure variability (BPV) on the development of diastolic dysfunction (DD). Materials and Method: The study group consisted of 79 patients aged 18 to 70 years who were decided to undergo coronary angiography with any indication and who were treated by using radial approach in the Cardiology Department of Erciyes University Faculty of Medicine from October 2019 to March 2020. Patients with coronary artery disease, low ejection fraction, moderate to severe valve disease and pronounced arrhythmia were excluded. After performing transthoracic echocardiography on the patients involved, the diastolic parameters were examined in detail and they were divided into two groups as 45 patients with DD and 34 patients without DD. 2-minute intra-arterial blood pressure recordings from both the central and periphery were taken from the patients, and then 24-hour ambulatory blood pressure was monitored. In this way, beat-to-beat and 24-hour BPV were examined. Arithmetic real variability (ARV) and standard deviation (SD) values were calculated individiually for systole and diastole from the measurements obtained to evaluate BPV. Statistical analyses were perforrmed by using SPSS.