Televizyon dramalarının geleceği: Anlatı yapısı bağlamında isteğe bağlı video içeriği
Future of TV drama: V.O.D. content in the context of narrative structure
- Tez No: 634107
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İnternet tabanlı isteğe bağlı video platformlarının internet kullanıcısıyla tanışmasının üzerinden geçen kısa sürede, platformlara özgü içeriklerin her geçen gün daha fazla izleyici tarafından tercih edilmeye başlandığı görülmektedir. Dünyanın önde gelen isteğe bağlı video platformu Netflix'in ve ardından Amazon Prime'ın Türkiye'ye girmesi ve Blu Tv, Puhu Tv gibi yerli platformların orijinal içerikler üretmeye başlaması, gelecekte ülkemizde televizyon ekranında izlenecek içeriklerin nicelik olarak artacağının ve nitelik olarak çeşitleneceğinin bir göstergesi olarak karşımızda durmaktadır. İsteğe bağlı video dramalarının her geçen gün daha fazla izleyiciye ulaşması, bu dramaların literatürde görünür hale gelmesi ve çeşitli açılardan incelenmesi sonucunu doğurmaktadır. Bu inceleme alanlarından birisi de söz konusu yapımların anlatısının özü, yapısı ve niteliğine ilişkindir. Bu tez çalışması, isteğe bağlı video dramalarının anlatı yapısına dair özelliklerini, anlatının yapısını miras aldığı öncülleriyle ilişkilendirerek çözümlemeye, varsa değişimleri irdelemeye çalışmaktadır. Bu çözümleme çalışması, dramaların dönüşümünde aracın ve anlatının etkilerini sorgulayarak, ülkemizde üretilen yerli isteğe bağlı video dramalarının anlatı yapısına dair özelliklerini bulma ve analiz etme amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
It's observed that after the internet based video on demand platforms meet the internet users, the content of the platforms is becoming more preferred by the audience. It's an absolute indicator that the world's leading video on demand platform Netflix, Amazon Prime and the domestic Tv platforms such as Blu-Tv and Puhu Tv will increase the quantity of these contents and their qualities in the future. The fact that optional video dramas reach more and more viewers every day, these dramas become visible in the literature and are examined from various perspectives. One of these areas of investigation is related to the essence, structure and quality of the narrative of these productions. One of these areas of examinations is related to the essence, structure and quality of the narrative of these productions. This thesis endeavours to analyze the features of the narrative structure of the optional video dramas by associating the structure of the narrative with its predecessors, and to examine the changes, if there's any. This analysis study aims to find and analyze the features of the narrative structure of the domestic video on demand dramas produced in our country by questioning the effects of the tool and narration in the transformation of dramas.