Hayvansal üretim ve kırsal ekonomik kalkınmada kadının rolü ve sosyo-ekonomik durumu: Sakarya ili Ferizli ilçesi örneği
Women's role and socio-economic situation in livestock production and rural economic development : The case of Ferizli district – Sakarya
  1. Tez No: 634130
  2. Yazar: ELİF ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Sağlığı Ekonomisi ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye'de kırsal ekonomik yapı ve hayvansal üretim içerisinde kadınlar önemli görevler yüklenmiş konumdadır. Hayvancılık sektörünün gelişimi ve sürdürülebilir bir yapı kazanabilmesi bakımından kırsalda hem işletme sahibi hem de çalışan olarak kadının sosyo-ekonomik durumunun iyileştirilmesi, bunun yanı sıra gelir ve refah artışının sağlanabilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmada kadının hayvansal üretim ve yetiştiricilik uygulamaları temelinde üstlendiği rolü ve kırsal ekonomik yapı içerisindeki durumunu sosyo-ekonomik analiz yoluyla belirlemek ve mevcut sorunlarının tespit edilerek bunlara ilişkin detaylı görüş ve önerilerde bulunmak amaçlanmıştır. Araştırmada, Sakarya ili Ferizli ilçesi örneğinde, hayvancılık faaliyet alanında çalışan 100 üretici kadınla yüz yüze anket uygulanması yapılmıştır. Microsoft Excel ve SPPS ile yapılan veri analizlerinde bu kadınların %55,88'nin mesleğini ev hanımı olarak tanımladığı, %76'sının sosyal güvencesinin olmadığı görülmüştür. Çalışmada, kadınların % 55,06'ı boş vaktinin olmadığını söylemiştir. Hayvancılığı, başka iş imkanı olmadığı için (% 63'ü) yaptıklarını ifade etmişlerdir. Ferizli'deki bu çalışmada, kadınların %73'nün on yıldan fazla süre hayvancılıkla uğraştığı ancak %71'nin konuyla ilgili bir eğitim almadığı anlaşılmıştır. Kadınların %74'ü hayvancılığın gidişatını yüksek maliyet ve düşük hayvancılık gelirleri nedeniyle iyi görmemektedir. Buna rağmen, besi hayvancılığını fırsat olarak görmüşlerdir. %73'ü yanlarında aileden de olsa en az 1 kişi çalıştırmaktadır. Ancak, Ferizli'deki çalışmaya katılan kadınların %96,4'ü kendisini işveren ve meslek sahibi olarak görmemektedir.
Özet (Çeviri)
Women have an important mission in rural economic structure and livestock production in Türkiye. It is essential to improve the socio-economic situation of women both as employers and as employees in rural areas in order to ensure that livestock sector improves and gains a sustainable structure while obtaining an increase in income and welfare. In this study, it is aimed to detect women's role in livestock production and cultivation practices and their position in rural economic structure via socio-economic analysis. It is also intended to detect their current problems and to make suggestions and deliver opinions on these problems. In the study, with 100 productive women working in livestock industry in Sakarya Ferizli District, face to face questionnaire is conducted. Data analysis is performed using Microsoft excel and SPPS and it is seen that 55,88% of those women defines themselves as housewives and 76% of them have no social insurances. In the study, women's answers indicated that 55,06% of them do not have free time. They stated that they (63%) only work in livestock industry due to lack of job opportunities. The 73% of the women work in livestock activities for over 10 years nonetheless 71% of them do not have proper education for the industry they work in. A number of 74% of the women find the ongoing situation of livestock industry not beneficial by the reason of high costing and low product profits. Nevertheless they found ranching as an opportunity. The 73% of the women, work with at least one more person even though the person they work with is from women's family. However, the women who participated the study in Ferizli, 96,4% of them still do not see themselves as employers or an employed person.