Üriner sistem enfeksiyonu şüphesi bulunan çocuklarda ultrasonografide mesane debrisi varlığının idrar analiz sonuçları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between bladder debris in ultrasonography and urine analysis results in children with suspected urinary system infection
  1. Tez No: 634206
  2. Yazar: GİZEM OLGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Üriner sistem enfeksiyonu şüphesi ile başvuran çocuklarda ultrasonografide mesanede debris varlığının, semptomlarla, idrar analiz sonuçlarıyla ilişkini ve idrarkültür pozitifliğini ön görmedeki rolünü araştırmaktır. İkincil amacımız ultrasonografide mesane debrisinin histogram programı ile kantitatif değeriniölçerek, üriner sistem enfeksiyonu tanısında semptom ve idrar analiz sonuçlarını destekleyici yanını ortaya çıkarmaktır. Böylece idrar kültürü sonuçlanana kadar vakit kaybı olmaksızın gerçekten tedaviye ihtiyacı olan hastaların seçilebilmesine ışık tutarak, gereksiz antibiyoterapiyi, çoklu ilaç dirençli mikroorganizmaların üremesini ve dolaylı olarak ilaç maliyetlerini azaltabileceğini ön görmekteyiz. Yöntem: Çalışmamıza Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne Mart 2019-Kasım 2019 tarihleri arasında, dizüri, subprapubik ağrı gibi üriner sistem enfeksiyonu semptomları nedeniyle başvuran 3-17 yaş arasındaki 125 çocuk dâhil edildi. Hastalara semptomlar, özgeçmiş, soygeçmiş ve fizik muayene ve ultrasonografi bulgularını içeren detaylı bir hasta izlem formu dolduruldu. Tek bir çocuk hekimi tarafından hastaların başvuru sonrası 24 saat içerisinde dolu mesane üzerinden ultrasonografi ile gri-skala görüntüleri hem video hem anlık görüntü olarak kaydedildi. Hastaların premiksiyonel/potmiksiyonel mesane volüm indeksi, rezidü volüm indeksi, ortalama mesane duvar kalınlıkları, cilt altından pariyetal peritona kadar olan mesafe ölçüldü. Ultrasonografi sırasında mesane içerisinde yüzen ekojenik debris varlığı yarı objektif olarak yok-hafif-orta-ağır şeklinde değerlendirildi. Taş şüphesi yaratan gölgelenme veren ekojenitenin mevcut olduğu hastalar çalışma dışına çıkarıldı. Kayıtlı görüntülerden Adobe Photoshop Cs6 programı kullanarak mesaneyi içeren bölge üzerinden ortalama ekojenite değeri (OED) hesaplandı. Tüm görüntüler, ölçümler ve çizimler ultrasonografi alanında en az 10 yıl deneyimli iki uzman radyolog tarafından kontrol edildi. Bulgular: Tüm hastaların %16'sında (n=20) idrar kültüründe üreme, %42,4'ünde (n=53) mesane debrisi yarı objektif olarak saptandı. İdrar kültüründe üreme mevcut olan hastaların %85'inde (n=17) mesane debrisinin olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study was to investigate the relationship between the presence of debris in the bladder and symptoms, urine analysis results and the role of predicting urine culture positivity in children presenting with suspected urinary tract infection. Our secondary aim is to evaluate the quantitative value of bladder debris by ultrasonography and to support the symptoms and urine analysis results in the diagnosis of urinary tract infection. Thus, we anticipate that unnecessary antibiotherapy, multiplication of drug resistant microorganisms and drug costs would be reduced, with the selection of patients who really need treatment without time wasting until urine culture results by the use of ultrasonography. Methods: The study included 125 children aged between 3-17 years presenting with urinary tract infection symptoms such as dysuria, urgency, subprapubic pain between March 2019 and November 2019 at Akdeniz University Hospital. A detailed patient follow-up form including symptoms, background, family history, physical and ultrasonographic findings was completed. A single physician recorded the gray-scale images of the patients by ultrasound over the filled bladder within 24 hours of admission, both as a video and an image. Pre- and post-mictional bladder volume indices, post-mictional residual volume indices, mean bladder wall thickness, subcutaneous to parietal peritoneum distance were measured. Patients with shadow in ultrasonography suspending stones were excluded from the study. Presence or absence of bladder debris was reported by the original reading radiologist on all ultrasound images/videos, including a semi-objective determination of the bladder debris severity (mild, moderate, severe, or no debris). From the recorded images, the mean echogenicity value (MEV) was calculated over the region of interest (bladder) using Adobe Photoshop Cs6 program. All images, measurements and drawings were checked by two specialist radiologists experienced in the field of ultrasonography for at least 10 years. Results: Urine culture was positive in 16% (n = 20) and bladder debris was detected in 42.4% (n = 53) of all patients. Bladder debris was observed in 85% (n = 17) of the patients with urine culture positive.