Kentsel hareketlerin mekânsal dönüşüme etkileri: İstanbul Beyoğlu örneği
Urban movements and their impact on spatial transformation
- Tez No: 634220
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Kent insanların yaşamlarını çeşitlendirecek ve bu çeşitlilik arttıkça gelişim gösterecek ilk muktedir girişimlerdendir kent. İnsanlığın ilk ve günümüze değin süren ender icatlarından biri olan kent yaşamı ne yazık ki kuruluşundaki kadar hakkaniyet ve özgürlük içermeden dünya geneline yayılmıştır. Artan sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik eşitsizlikler ve ayrıcalıklar kentlilerin tepkisine neden olmuştur. Dünya üzerinde kentlerde yaşayan nüfusun sayısı arttıkça tepkiler de artmaktadır. Bu nedenle kentlilerin verdikleri tepkilerin temelinde kentsel sorunların ve endişelerin rolü başattır. Bu tepkiler dünya tarihinde çok erken dönemlere kadar giden yıllarda görülebileceği gibi Aydınlanma Devrimi öncesinde Avrupa'da başlayan yoğun kentleşme ile bugünki retoriğine kavuşmuştur. Ancak Sanayi Devrimi ve son olarak 21. yüzyıl içerisinde yapısal ve söylemsel değişimler olmakla beraber daha fazla kentsel öğelere yer veren daha kültür ve kimlik odaklı hareketler haline gelmiştir. Çünkü artık kentte yerleşerek değil kentte doğarak kentli olan sayısı artmıştır. Bu gelişim çizgisi izlenerek kentlilerin verdikleri tepkilere niçin kentsel hareketler dememiz gerektiği bu çalışmada ele alınacaktır. Bu hareketlerin oluşum sürecinde kendine liman olarak seçtiği mekânlar ve bu mekânların eylem haline dönüştüğü üst mekânları nerelerdir ayrıca bu çalışmada incelencektir. Kentsel hareketlerin mekânlarının nasıl belirlendiğini ve nasıl değiştiğini daha yakından incelemk için İstanbul'un Beyoğlu ilçesi örnek olay olarak araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The city is one of the first attempts to diversify people's lives and develop as this diversity increases. Urban life, which is one of the rare and inventions of mankind that continues until today, has unfortunately spread throughout the world without including justice and freedom as much as its establishment. Increasing socio-cultural and socio-economic inequalities and privileges caused the reaction of the citizens. As the number of population living in cities around the world increases, the responses increase as well. Therefore, the role of urban problems and concerns is the basis of the reactions of the citizens. As these reactions can be seen in the years leading up to very early periods in the world history, it gained its rhetoric today with the intensive urbanization that started in Europe before the Enlightenment Revolution. However, in the Industrial Revolution and, finally, in the twenty-first century, there have been structural and discursive changes, and more cultural and identity-oriented movements that included more urban elements. Because the number of urban residents increased by not being settled in the city anymore. Following this line of development, why we should say urban movements to the reactions of the citizens will be discussed in this study. The places that these movements have chosen as a port in the process of their formation and the major spaces where these spaces turn into action will also be examined in this study. Beyoğlu district of Istanbul will be investigated as a case study to get a closer look at how the locations of urban movements are determined and how they change.