Konstrüktivizm sanat anlayışının güzel sanatlar eğitimi bölümlerindeki temel tasarım atölye derslerine katkısı
The contribution of the constructism art approach on the basic design workshop courses in the fine arts education department
- Tez No: 634274
- Danışmanlar: PROF. DR. ATA YAKUP KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Konstrüktivizm, XX. yüzyılın en önemli akımlarından biridir. Konstrüktivizm yapısalcılık ve insancılık anlamına gelen mimaride, gotik tasarımda, heykel ve resimde de etkili olmuş endüstriyel bir sanat akımıdır. Seri üretime yönelik tasarımlar gerçekleştiren konstrüktivizm yeni bir ütopya gerçekleştirmiştir. I. Dünya Savaşı'ndan sonra Rusya'da ortaya çıkmıştır. Rusya'nın o günkü siyasal, sosyal ve ekonomik yapısına uygundur. İşlevselliği bünyesinde barındıran konstrüktivizm, buradan hareketle toplum için sanat amacı gütmüştür. Bu sayede, toplumun kullanımına sunulacak ürünlerin tasarımı gerçekleştirilmişti. Çünkü gelişen teknoloji endüstrisinin ihtiyacını karşılamak, yeni bir sanat anlayışıyla mümkün olacaktır. Bu yüzden konstrüktivizm sayesinde tasarım yolunda önemli bir yol kat edilmiştir. Konstrüktivizm uygulamaları birçok alana katkıda bulunmuştur. Bu uygulamalar sayesinde tasarım, resim ve mimarlık alanında tarihte eşine az rastlanır başarılar elde edilmiştir. Bunun en somut örnekleri mimarlık, resim, heykel alanlarında olduğu kadar, özellikle Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümlerindeki Temel Tasarım Derslerinde nokta, çizgi, form-biçim, doku, ritim, hareket, denge gibi temel tasarım ögelerinde görülmektedir. Konstrüktivist sanatçılardan Aleksander Mikhailoviç Rodchenko'nun geometrik ve matematik formlarının, Aleksie Gan'ın pratik uygulama sanat anlayışının, Piet Mondrian'ın renk araştırmalarının ve geometrik forumlarının, Vladimir Tatlin'in ütopyalarının Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri'ndeki Resim-İş Öğretmenliği öğrencilerinin temel tasarım dersi uygulamalarına etkisi görülmektedir. Bu çalışmada amaç olarak, Konstrüktivizm Sanat Anlayışının Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri'ndeki Temel Tasarım Atölye Derslerine katkısı üzerine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Constructivism, XX. is one of the most important movements of the century. It is an industrial art movement that has been influential in architecture, gothic design, sculpture and painting, which means structuralism and construction. Constructivism, which designs for mass production, has created a new utopia. It emerged in Russia after the First World War. It is suitable for the political, social and economic structure of Constructivism, which contains the functionality, pursued an art goal for the society. In this way, the design of the products to be made available to the public was put into practice because it will be possible to meet the needs of the developing technology industry with a new understanding of art. That's why, thanks to constructivism, an important path has been covered in the way of design. Constructivism practices have contributed to many fields. Through these applications, unique achievements have been achieved in history in the field of design, painting and architecture. As well as in the fields of architecture, painting and sculpture, the most concrete examples of this are seen in the basic design elements such as point, line, form-form, texture, rhythm, movement, balance, especially in the Basic Design Courses in the Fine Arts Education Departments. On applications of the students of Art Education of Fine Arts Education Departments, it can be seen the effect of some constructivist artists' works such as geometrical and mathematical forms of Aleksander Mikhailovich Rodchenk, of Viladimir Tatlin's Utopiasone, of Piet Mondrian's color research and geometric forums. In this study, the aim is to focus on the contribution of the Constructivism Art Understanding to the Basic Design Workshop Courses in the Fine Arts Education Departments.