Türkiye'de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin yaşadıkları kültürel farklılığın akademik başarısıyla ilişkisi
The relationship of cultural diversity with academic success of foreign students studying in Turkey
- Tez No: 634280
- Danışmanlar: DOÇ. MURAT GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dünyanın dört bir yanında olan üniversite öğrencileri eski zamanlardan itibaren iyi bir mesleğe ve daha iyi bir geleceğe sahip olmak için kendi ülkelerinden binlerce kilometre uzaklaşarak hiç bilmedikleri, bazense tanıdıkları ülkelerin eğitim kurumlarını tercih etmeye başlamışlardır (Özoğlu, Gür ve Coşkun 2012). Bu çalışma da Samsun ilinde eğitim gören uluslararası öğrencilerin kültürleşme süreçleri boyunca gerçekleşen akademik ve kültürel uyumları incelenmiştir. Bu bağlamda, bu çalışmanın temel amacı uluslararası öğrencilerin kültürleşme sürecinin nasıl gerçekleştiği ve bu sürecin akademik başarılarıyla ilişkisi olup olmadığını belirlemektir. Araştırma kapsamında 670 yabancı uyruklu öğrenci bu çalışmaya katılmıştır. Türkiye'de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin uyum problemleri ve cinsiyet, barındıkları yer, geldikleri ülke, okudukları fakülte ve akademik başarıları arasında ilişki vardır. Araştırmada uluslararası öğrencilerin geldikleri yerde karşılaştıkları kültürel farklılıklar da incelenmiştir ve bulgular göstermiştir ki öğrencilerin birçoğu farklı konularda çok büyük zorluk yaşamıştır. Düzenlediğimiz ankete uygun soruları sıralarsak bu kısımda yabancı uyruklu öğrencilerin uyum sağlama, yemek, psikolojik durumu, arkadaşları ile olan iletişim durumu, gelenek görenek, giysileri, eğlence türleri, hocalarla olan ilişkileri ve Türk örf adetlerine olan fikirleri yer almıştır.
Özet (Çeviri)
University students from all over the world have started to choose the educational institutions of the countries they have never known, and sometimes they know, to have a good profession and a better future (Özoğlu, Gür and Coşkun 2012). In this study, the academic and cultural adaptations of the international students studying in the province of Samsun during the acculturation process are examined. In this context, the main purpose of this study is to determine how the culturalization process of international students takes place and whether this process is related to their academic success. Within the scope of the research, 670 foreign students participated in this study. Foreign students studying in Turkey adjustment problems and gender, where they shelter, they came from the country, there is a relationship between faculty and academic achievement they read. The study also examined the cultural differences that international students encountered at their destination, and the findings showed that many of the students had great difficulty in different subjects. If we list the questions that are suitable for the questionnaire we have organized, this section includes the adaptation, food, psychological status of the foreign students, their communication with their friends, tradition, clothes, types of entertainment, their relations with teachers and their ideas for Turkish customs.