Savaş olgusuna başkaldırı ve varyete tiyatrosu oyunculuğu üzerinden bir model oyun: Ay Carmela
Revolt against the phenomenon of war and a model play over acting of variety theater: Ay Carmela
- Tez No: 634306
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜROL TONBUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma da Jose Sanchis Sinisterra'nın“Ay Carmela”adlı oyununda İspanya İç Savaşı sırasında Milliyetçilere karşı gösteri yapmak zorunda kalan iki varyete tiyatrosu oyuncusunun yaşadıklarından yola çıkarak, İspanya siyasal durumu incelenmiş, savaşın sanata etkisi araştırılmıştır. Çalışmada yazarın hayatı, İspanya İç Savaşı'nın nedenleri ve sonuçları incelenmiştir. Savaşın eserlere yansıması örnekler üzerinden gösterilmiştir. İspanyol tiyatrosu incelenmiş olup varyete tiyatrosu hakkında bilgiler verilmiştir. Gerçeküstücülük biçiminde yazılmış olan oyun, İç Savaş Dönemi'nde varyete oyuncusu olan bir çiftin bu süreçteki psikolojik durumlarını, iç hesaplaşmalarını, farklı bakış açılarını yansıtacak şekilde incelenmiş ve sahneye konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the play of Jose Sanchis Sinisterra, named“Ay Carmela”, based on experiences of two variety theatre players which was forced to demonstrate against the Nationalists during the Spanish Civil War, Spanish political situation was examined and the effect of the war on art was investigated. In the study, the life of the author, the causes and consequences of the Spanish Civil War were analyzed. The reflection of the war on the art piece is shown through examples. The Spanish theater was examined and information about the variety theater was collected. The play, written in the form of surrealism, was examined and put on the stage to reflect the psychological states, internal reckonings and different perspectives of a couple who were a variety player in the Civil War period.