Farklı stres koşullarının defne (Laurus nobilis L.) bitkisinde antioksidan enzim sistemi ve verim parametreleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different stress conditions on antioxidant enzyme system and yield parameters in laurel (Laurus nobilis L.) plant
- Tez No: 634343
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, bitkiler üzerinde önemli ölçüde olumsuz etkiye sahip kuraklık ve tuz streslerinin defne (Laurus nobilis L.) bitkisinde antioksidan mekanizmanın önemli üyeleri olan glutatyon redüktaz (E.C. 1.8.1.7: GR), glutatyon S-transferaz (E.C. 2.5.1.18: GST), gualikol peroksidaz (E.C. 1.11.1.17: GPx), askorbat peroksidaz (E.C. 1.11.1.11: APx) aktiviteleri, klorofil içeriği, stoma içeriği ve verim üzerine olan etkileri incelenmiştir. Bitki yapraklarından homojenat elde edildikten sonra Bradford yöntemi ile protein tayini yapılmıştır. Defne bitkisi yapraklarında GR, GST, GPx ve APx enzimleri için optimum iyonik şiddet ve pH miktarı belirlenmiştir. Bu değerler sırasıyla GR için 200 mM TRIS, pH 7, GST 20 mM TRIS, pH 7.5, GPx 200 mM KH2PO4, pH 6, APx 20 mM TRIS, pH 6 olarak bulunmuştur. Defne bitkisi yaprağında GR, GST, GPx ve APx için optimum ortam içerikleri belirlendikten sonra aktivite ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda zamana bağımlı bir şekilde olarak uygulanan stres faktörlerinin, tuz stresi altındaki bitkilere kıyasla kuraklık stresi altındaki bitkilerde GR, GST, APx, GPx, klorofil ve stoma içeriklerinin azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, glutathione reductase (EC 1.8.1.7: GR), glutathione S-transferase (EC 2.5.1.18), which are important members of the antioxidant mechanism of drought and salt stresses in laurel (Laurus nobilis L.) plant, which have a significant negative effect on plants. Glutathione S-transferase (EC 2.5.1.18: GST), glutathione reductase (EC 1.8.1.7: GR), gualicol peroxidase (EC 1.11.1.17: GPx), ascorbate peroxidase (EC 1.11.1.11: APx) activities and their effects on yield parameters including chlorophyll and stomata were investigated. After homogenate was obtained from plant leaves, protein amount was determined by Bradford method. Optimum ionic intensity and pH values were found for GR, GST, GPx and APx enzymes in bay leaves. These values were found for GR as 200 mM TRIS, pH 7, GST 20 mM TRIS, pH 7.5, GPx 200 mM KH2PO4, pH 6, APx 20 mM TRIS, pH 6. After determining optimum media contents for bay leaf, GR, GST, GPx and APx, activity measurements were made. As a result of the obtained data, it was observed that the stress factors applied in a time dependent manner reduce the activities of GR, GST, GPx, APx, chlorophyll and stomata content was determined in plants under drought stress compared to plants under salt stress.