Design of x-bandpass waveguide chebyshev filter based on csrr metamaterial for telecommunication systems
Telekomünikasyon sistemleri için metamalzeme x-band geçiren filtre csrr tasarımı
- Tez No: 634342
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CEM HASAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Beşinci dereceden bir dalga kılavuzu bant geçiren filtre, iki farklı yöntemle tasarlanmıştır; ilk yöntem olarak, dikdörtgen dalga kılavuzu boşlukları ve doğrudan H-düzlem birleşimini sağlayan klasik teknoloji kullanılmıştır. Bir diğer yöntem icin metamalzeme tamamlayıcı bölünmüş halka rezonatörleri CSRR teknolojisi kullanılmıştır, her iki yöntem icin de Chebyshev yanıtı uygulanmıştır. [9.15 GHz - 10.44 GHz] aralığında çalısan dalga kılavuzu bant geçiren filtre 10 GHz merkez frekanslı X-bandında tasarlanmıştır. Aynı enine düzleme yerleştirilen fakat aynı paralel çizgi üzerinde olmayan CSRR, üst ve alt bölümleri kullanılarak CSRR bölümleri birbirinden kaydırılır. RLC her iki teknoloji için de topaklanmış elemanların basit bir modeli olarak tanıtılır ve hesaplanır. Daha sonra, uygun fiziksel parametreleri seçerek ve rezonatörler arasındaki kuplaj etkisini dikkate alarak ve aynı zamanda genel CSRR geometrik boyutlarını optimize ederek; genel filtrenin kısaltılmış uzunluğu ve geleneksel filtreden daha geniş bir bant genişliği elde edilir. Sonuç olarak, MM bant filtre geçiren, metamalzeme tekniğini kullanan diğer çalışmalara ek olarak geleneksel bant geçiren dalga kılavuzu filtresi ile karşılaştırılır. MM bant geçiren filtre, toplam fiziksel uzunluğu %31 azaltır ve bant genişliğini %37,5' e kadar artırır. Bir elektromanyetik simülasyon yazılımı olan CST, hem parametre tarama hem de optimizasyon tekniklerini kullanarak gerekli yanıtı elde etmek ve filtreyi tasarlamak için kullanılır. Simülasyon sonuçları, metamalzeme filtresinin yanıtının geri dönüş kaybı ve bant genişliği açısından gereksinimleri karşıladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A fifth-order waveguide bandpass filter is designed by two different methods, the first method used the conventional technology which rectangular waveguide cavities and direct H-plane junction. The other method used metamaterial (MM) complementary split-ring resonators (CSRR) technology, both methods are implemented with Chebyshev response. The waveguide bandpass filter is designed at X-band with 10 GHz center frequency and operates at [9.15 GHz – 10.44 GHz] bandwidth. By using the CSRR upper and lower sections that are placed on the same transverse plane and are not on the same parallel line, CSRR sections are shifted from each other. A simple model of lumped elements RLC is introduced and calculated as well for both technologies. Hereafter, by selecting proper physical parameters and optimizing the overall CSRR geometrical dimensions by taking into consideration the coupling effect between resonators; a shortened length of the overall filter and a wider bandwidth over the conventional one are obtained. As a result, the MM bandpass waveguide filter is compared with the conventional bandpass waveguide filter, in addition to other studies that have used the metamaterial technique. The MM bandpass filter reduces the overall physical length by 31% and enhances the bandwidth of up to 37.5%. An Electromagnetic (EM) simulator CST is utilized to design the filter by employing both parameters sweep and optimization techniques to achieve the required filter response. The simulation results show that the response of MM filter meets the requirements in terms of return loss, compactness and bandwidth.