Endüstriyel atık yönetiminde kritik başarı faktörlerinin AHP yöntemi ile önceliklendirilmesi
Prioritization of critical success factors in industrial waste management by AHP method
  1. Tez No: 634345
  2. Yazar: FATMA EKŞİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACİRE OYA YÜREGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde kirliliğin artması ile atık ve atık yönetimine ilişkin sorunlar önem kazanmıştır. Çevreyi oluşturan öğelerin niteliğinin değişmesi, çevre sorunlarının artması ve küresel bir nitelik kazanması toplumların çevre sorunlarına daha ciddi eğilmelerine neden olmuştur. Bu çalışma, atık yönetimi sistemini“Endüstri Kaynaklı Atıklar”çerçevesinde incelemek, endüstriyel atık yönetiminde kritik başarı faktörlerini (KBF) sıralamak amacıyla hazırlanmıştır. Bu doğrultuda kritik başarı faktörleri belirlenmiş, sonrasında bu faktörleri sıralamaya yönelik anket soruları hazırlanmış ve analitik hiyerarşi prosesi(AHP) için karar hiyerarşisi oluşturulmuştur. Hazırlanan anket farklı sektörlerdeki işletmelerde çalışan rastgele seçilmiş 101 kişiye uygulanmış, endüstriyel atık yönetiminin işletmelerde uygulanması ve kritik başarı faktörlerinin sıralanmasına ait veriler elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. AHP verileri ise otomotiv, demir çelik, gıda sektörlerinde çalışmakta olan 5 uzman çevre mühendisinin puanlamaları ile elde edilmiştir. AHP sonuçlarına göre“ulusal\yerel atık yönetim strateji ve politikaları”en önemli kritik başarı faktörü olurken, anket sonuçlarına göre en önemli kritik başarı faktörünün“işletmeye ait atık yönetim strateji ve politikaları”olduğu görülmüştür. Ayrıca sektörler arasında da KBF önceliklerinde farklılıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, increasing pollution and problems related to waste and waste management have gained importance. The changes in the quality of the elements that make up the environment, the increase of environmental problems and the global nature have caused societies to focus more on environmental problems. This study has been prepared in order to examine the waste management system within the framework of“Industrial Wastes”and to list the critical success factors (CSF) in industrial waste management. Accordingly, CSFs were determined, then questionnaire questions were prepared to rank these factors and a decision hierarchy was created for the analytical hierarchy process (AHP). The questionnaire was applied to 101 randomly selected people working in enterprises in different sectors, and data on the implementation of industrial waste management in enterprises and the ranking of CSFs were obtained. SPSS program was used in the analysis of the data. AHP data were obtained by the scoring of 5 expert environmental engineers working in the automotive, steel, food industries. While“national / local waste management strategies and policies”were the most important critical success factor according to AHP results, the most important critical success factor was“enterprise waste management strategies and policies”obtained from survey results. In addition, differences were observed in the priorities of CSF among sectors.