Bıldırcın rasyonlarında yonca unu ve enzim kullanımının performans, karkas ve ince bağırsak parametrelerine etkisi
The effect of alfalfa meal and enzyme use on performance, carcass and intestinal parameters in growing quail diets
- Tez No: 634362
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPÖNDER YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma, rasyona farklı seviyelerde yonca unu ve enzim ilavesinin büyüyen bıldırcınlarda performans, karkas ve bağırsak parametreleri üzerine etkisini belirlemek için gerçekleştirilmiştir. Günlük yaştaki Japon bıldırcınları (n = 240) 6 muamele grubuna ayrılmış ve deneme 5 hafta sürmüştür. Her bir muamele grubu, her birinde 10 adet civcivin bulunduğu 4 tekerrürden oluşmuştur. Çalışma, üç yonca unu seviyesi (%0, 2,5 ve 5.0) ve iki enzim (0.0 ve 1.0 g/kg) seviyesi olmak üzere faktöriyel deneme deseninde yürütülmüştür. Muamelelerin canlı ağırlık, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranına etkisi olmamıştır. Bununla birlikte, yonca unu seviyesi ile relatif karaciğer, but+sırt, bağırsak ağırlıkları ve kript derinliği önemli ölçüde artarken, relatif kalp ve göğüs ağırlıkları ile villus genişliği önemli derecede azalmıştır. Denemeden elde edilen sonuçlara göre, büyüyen bıldırcın rasyonlarında yonca unu kullanımının performansı etkilemediği ancak rasyona %2,5 seviyesinde yonca unu kullanımının bağırsak gelişimini teşvik ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the influence of different levels of alfalfa meal and the addition of enzyme on performance, carcass and intestinal parameters in growing quails. Japanese quails (n=240), 1 days of age, were divided into 6 dietary treatment groups and the experiment lasted for 5 weeks. In each experiment group there were 4 replicates, and in each replicates there were 10 chicks. Six diets arranged a factorial design with three alfalfa meal levels (0, 2.5 and 5.0%) and two levels of added enzyme (0.0 and 1.0 g/kg) were used. The treatments did not effect on the body weight, feed intake and feed conversion ratio. However, relative liver, leg+back, intestine weights and crypt depth were significantly increased, and relative heart and breast weights and villus width decreased by dietary alfalfa meal levels. The addition of enzyme to diets containing alfalfa meal did not affect the performance and carcass parameters, but reduced the intestinal histomorphology parameters in quails. According to the results obtained from the experiment, it can be said that the use of alfalfa meal in growing quail diets did not affect the performance, but the use of alfalfa meal at the level of 2.5% in the diet promotes intestinal development.