Yeşil cephe sistemleri: Bir tasarım önerisi
Green facade systems: A design suggestion
  1. Tez No: 634389
  2. Yazar: MANSOUR MOHAMED FARHAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR BELKAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ YEŞİL CEPHE SİSTEMLERİ: BİR TASARIM ÖNERİSİ MANSOUR MOHAMED FARHAT KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MALZEME BİLİMİ VE MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI DANIŞMAN:DOÇ.DR. NUR BELKAYALI Yeşil cephe sistemleri, ağırlıklı olarak estetik ve ekolojik amaçlarla kullanılan, sarılıcı, tırmanıcı veya sarkıcı forma sahip bitkilerin direk yada bazı yapı elemanları yardımıyla cepheye sarılması ile oluşturulan sistemlerdir. Modern yapılaşma sürecinde yeni yapı tekniğine bir örnek olarak ortaya çıkan yeşil cephe sistemleri özellikle günümüzde en fazla vurgu yapılan konulardan birisi olan iklim değişikliği ve buna bağlı olarak ortaya çıkan çevresel sorunların çözümünde başvurulması gerekli önemli yapı sistemi olarak ortaya çıkmıştır. Biyoçeşitliliğin ve ekolojik değerin artışını destekleyen yeşil cephe sistemleri aynı zamanda kentsel ısı adası etkisinin azaltılmasını sağlamaktadır. Yaşam kalitesinin arttırılmasında özellikle dış mekan konforunu sağlamada önemli bir eleman olma özelliğine de sahiptir. Yalıtım özelliği yanı sıra hava kalitesinin iyileştirilmesi, yağmur suyu drenajının sağlanarak yüzeyde meydana gelen zararlanmaların azaltılması anlamında da işlevlere sahiptir. Bu tez çalışması ile özellikle Akdeniz iklim kuşağında yer alan ve yaz aylarında oldukça yüksek sıcaklıkların hissedildiği Libya'da Zliten kenti belediye binası çalışma alanı olarak seçilmiştir. Bu bölgede uygulanması önerilebilecek yeşil cephe sistemleri için bir model tasarımı yapılması öngörülerek bölgedeki diğer binalarda da uygulanabilecek bir sistem önerisi geliştirilmiştir. Bu sayede bölgede özellikle iklimlendirme amaçlı kullanılan elektrik enerjisi sarfiyatının azalacağı ve dolayısıyla havaya salınan karbon miktarının azalacağı öngörülmektedir. Yapılacak bu uygulama ile bu alanda oluşan aşırı ısınmaya bağlı olumsuz çevre koşullarının bir dereceye kadar önlenebileceği düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER:Dikey yeşil sistemler, tasarım, iklim değişikliği, dikey bahçe, Haziran, 2020, Sayfa, ..... Bilim Dalı:91
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSC THESIS GREEN FACADE SYSTEMS: A DESIGN SUGGESTION MANSOUR MOHAMED FARHAT KASTAMONU UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE DEPARTMENT OF MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING SUPERVISOR:ASSOC.PROF.DR. NUR BELKAYALI Green facade systems are systems that are mainly used for aesthetic, ecological purposes and formed by wrapping plants with a hug, climber or pendumum form directly or with some building elements. Green facade systems, which emerged as an example of the new building technique in the modern building process, have emerged as an important building system that should be applied for the solution of climate change and environmental problems. Supporting the increase of biodiversity and ecological value, green facade systems also reduce the urban heat island effect. Likewise, these systems are important elements in increasing the quality of life, especially in providing outdoor comfort. In addition to their insulation features, they also have functions in terms of improving the air quality, reducing rain damage by providing rainwater drainage. For this thesis, the city of Zliten in Libya, which is located in the Mediterranean climate zone and where high temperatures are felt in the summer, was chosen as the study area. A model design has been developed for green facade systems that can be suggested to be implemented in this region. In this way, it is predicted that the electricity consumption used for air conditioning will decrease in the region and thus the amount of carbon released into the air will decrease. With this application, it is thought that the negative environmental conditions due to overheating in the area can be prevented to some extent. KEYWORDS:vertical greening system, design, climate change, vertical garden June 2020, Page, ..... Science Code:91