Ofis yapılarında çift kabuk ve hibrit yeşil cephe uygulamalarının enerji performansına etkisi
The effect of double skin and hybrid green facade applications on energy performance in office buildings
  1. Tez No: 947760
  2. Yazar: BETÜL KIRAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR SULTAN QURRAIE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Yapı kabuğu, bir binanın dış çevresi ile iç mekanı arasındaki arayüzdür ve binanın enerji performansı üzerinde kritik bir rol oynar. Isı transferi, güneş radyasyonu, doğal havalandırma ve gün ışığı gibi faktörleri kontrol ederek binanın enerji tüketimini ve iç mekan konforunu doğrudan etkiler. Bu nedenle, enerji etkin bir yapı kabuğu tasarımı, sürdürülebilir binalar için temel bir gerekliliktir. Bu bağlamda, bu çalışma, soğukılıman ve sıcak-nemli iklim bölgelerindeki ofis binalarının enerji verimliliğini çift kabuk cephe (ÇKC) ve hibrit çift kabuk yeşil cephe (Hibrit ÇKYC) sistemleri kullanarak iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) binası vaka çalışması olarak seçilmiş ve DesignBuilder yazılımı ile modellenmiştir. Çalışmada, farklı cam özellikleri (iki katmanlı ve üç katmanlı), tampon bölge genişlikleri (60 cm ve 100 cm) ve düşey yeşil sistem (DYS) oranları (%30, %40 ve %50) gibi değişkenler kullanılarak çeşitli iyileştirme senaryoları oluşturulmuştur. Her iki iklim koşulu için de (Karabük ve Antalya) enerji simülasyonları gerçekleştirilmiş; ısıtma, soğutma, aydınlatma ve birincil enerji talepleri ile karbon emisyon sonuçları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Karabük ilinde, 60 cm tampon bölge genişliğine sahip üç katmanlı argon dolgulu ÇKC senaryosu, birincil enerji talebi ve karbon emisyonunda %20,06 ile en yüksek faydayı sağlamıştır. Bu senaryoya uygulanan DYS entegrasyonu ile ısıtma yüklerinde artış gözlemlenmiş ve Hibrit ÇKYC'nin verimliliği ÇKC'ye göre düşmüştür. Antalya şehrinde ise 60 cm tampon bölge genişliğine sahip iki katmanlı hava dolgulu ÇKC senaryosu, birincil enerji talebi ve karbon emisyonunda %14,17 fayda sağlamıştır. Oluşturulan bu senaryoya DYS entegrasyonu ile soğutma yükleri azaltılmış ve %15,11 değerinde birincil enerji talebi ve karbon emisyonunda verimlilik elde edilmiştir. Her iki ilde de temel modele göre tüm senaryolarda enerji tasarrufu sağlanmıştır. Oluşturulan bu senaryoya DYS entegrasyonu ile soğutma yükleri azaltılmış ve %15,11 değerinde birincil enerji talebi ve karbon emisyonunda verimlilik elde edilmiştir. Her iki ilde de temel modele göre tüm senaryolarda enerji tasarrufu sağlanmıştır. Elde edilen bulgular, ÇKC ve Hibrit ÇKYC sistemlerinin enerji tüketimi üzerindeki etkilerini ortaya koymakta ve farklı iklim koşullarında en uygun tasarım parametrelerini belirlemeye yardımcı olmaktadır. Bu çalışma, mimar ve tasarımcılara enerji verimli ofis binaları tasarlama konusunda rehberlik etmeyi ve literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Anahtar Sözcükler : Enerji verimliliği, Çift kabuk cephe, Düşey yeşil sistemler, Giydirme cam cephe, Yeşil cephe, Enerji et
Özet (Çeviri)
The building skin is the interface between a building's exterior and interior and plays a critical role in the building's energy performance. It directly affects the building's energy consumption and interior comfort by controlling factors such as heat transfer, solar radiation, natural ventilation, and daylight. Therefore, an energy-efficient building skin design is a fundamental requirement for sustainable buildings. In this context, this study aims to improve the energy efficiency of office buildings in coldtemperate and hot-humid climate zones using double-skin facade (DSF) and hybrid double-skin green facade (HDGF) systems. The Karabük Chamber of Commerce and Industry (TSO) building was selected as a case study and modeled using DesignBuilder software. In the study, various improvement scenarios were created using variables such as different glass properties (double-pane and triple-pane), buffer zone widths (60 cm and 100 cm), and vertical green system (VGS) ratios (30%, 40%, and 50%). Energy simulations were conducted for both climate conditions (Karabük and Antalya), and the results for heating, cooling, lighting, primary energy demand, and carbon emissions were comparatively analyzed. In Karabük, the triple-pane argonfilled DSF scenario with a 60 cm buffer zone width provided the highest benefit of 20.06% in primary energy demand and carbon emissions. With the integration of VGS into this scenario, an increase in heating loads was observed, and the efficiency of the HDGF decreased compared to the DSF. In Antalya, the double-pane air-filled DSF scenario with a 60 cm buffer zone width provided a 14.17% benefit in primary energy demand and carbon emissions. With VGS integration applied to this scenario, cooling loads were reduced, and a 15.11% efficiency in primary energy demand and carbon emissions was achieved. Energy savings were realized in all scenarios compared to the base model in both provinces. The findings highlight the effects of DSF and Hybrid DSGF systems on energy consumption and help determine the most suitable design parameters under different climate conditions. This study aims to guide architects and designers in designing energy-efficient office buildings and contribute to the literature. Key Word : Energy efficiency, Double skin facade, Vertical green systems, Curtain glass facade, Green facade, Green facade, Energy efficient building