İşveren markası algısının çalışanların örgütsel bağlılığı, performansı ve ekstra rol davranışı üzerindeki etkisi
The effect of employer brand perceptionon the organizational commitment,performance and extra rol behavior
  1. Tez No: 634390
  2. Yazar: ONUR SAYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Günümüzde rekabet yarışında öne çıkmak isteyen işletmeler, ürün ve hizmetleriyle farklılaşmanın yanında en iyi çalışanları çekmek ve ellerinde tutabilmek için de işveren marka algılarını geliştirerek mücadelelerine davam etmektedirler. İşveren markası, işletmeyi mevcut ve potansiyel çalışanlar için; çalışanlara sunduğu değerler açısından diğer kuruluşlardan farklılaştırarak, çalışılmak için arzulanan bir yer haline getiren bir olgudur. Bu çalışmada işveren markasının insan kaynakları yönetimi literatüründeki yeri ve uygulamadaki gelişimi ışığında ilk önce çalışanların işveren marka algısını ölçümlemeye yönelen bir ölçek çalışması yapılmıştır. Bu tez kapsamında uzman görüşleri, pilot uygulama çalışmaları ve analiz bulguları sonucunda sosyal ilişkiler, kurumsal imaj, ücret ve yan haklar, kurum kültürü ile yönetim boyutlarından oluşan bir ölçek literatüre kazandırılmış ve işveren marka algısının örgütsel bağlılık performans ve ekstra rol davranış üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın bulguları işveren marka algısının örgütsel bağlılık üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca, performans ve ekstra rol davranışı üzerinde işveren marka algısının doğrudan bir etkisi olmamasına rağmen bu ilişkilerin örgütsel bağlılığın tam aracılık etkisinde gerçekleştiği görülmüştür. Araştırmada ayrıca demografik değişkenlerin işveren markası ve alt boyutları algısı üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Çalışılan pozisyon haricindeki diğer demografik değişkenlerin çalışanların işveren markası ve alt boyutlarını algılamaları üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The businesses willing to stand out in today's competitive world continue with their efforts to attract and retain the best empolyees by developing their employer brand perceptions besides differentiating themselves with their products and services. The employer brand is a phenomenon that differentiates an organization from other organizations in terms of the values it offers to its employees, making it a desirable place to work both for current and potential employees. In this study, a scale was developed to measure employees' perceptions of employer brand based on the place of employer brand in human resources management literature and its development in practice. As a result of expert opinions, pilot study and analysis findings, this thesis contributes to relevant literature through development of a scale consisting of dimensions like social relations, corporate image, wage and benefits, corporate culture and management. The effects of employer brand perception on organizational commitment, performance and extra role behavior were investigated through this scale. The findings of the study show that employer brand perception has a positive and significant effect on organizational commitment. Although employer brand perception does not have a direct impact on performance and extra role behavior, it was found that these relations were realized under the full mediation effect of organizational commitment. The effects of demographic variables on employees' perception of employer brand and its sub-dimensions were also investigated. It was further found that the demographic variables, except the working position, have an effect on employees' perception of employer brand and its sub-dimensions.