Eski Arap şiirinde muhadram şairler
Mukhadram poets in ancient Arabic poetry
- Tez No: 63443
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TÜLÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ESKİ ARAP ŞİİRİNDE MUHADRAM ŞAİRLER Naim TETİK Danışman: Prof. Dr. Süleyman TÜLÜCÜ 1997- SAYFA: 75 Jüri : Prof. Dr. Süleyman TÜLÜCÜ Hem Câhiliye hem de İslâmî Dönemde şiir nazmetmiş, Müslüman şairler olan Muhadram Şairler' in İslâm'dan etkilenmeleri farklı farklı olmuştur. Bu şairlerden bir kısmı İslâmiyet'in getirdiği değer ve prensiplerden etkilenmiş ve bunu şiirlerine aksettirmiştir. Diğer bir kısım şairler ise çeşitli sebeplerden dolayı İslâmiyet'ten çok etkilenmemiş, hem konu hem de üslûp olarak Câhiliye şiir geleneğine bağlı kalarak şiir nazmetmeye devam etmişlerdir. Dört ana gruba ayrılmış olan şair tabakalarının ikincisini teşkil eden Muhadram Şairler, genellikle şiirin bütün konularında eserler vermişlerdir. Ancak genel kanaat, bu dönem şiirinin Câhiliye Dönemi şiirleri kadar parlak olmadığı yönündedir. Üç ana bölümden oluşan bu çalışmamızın; I. Bölümünde, Şairlerin tabakaları ve Muhadram kelimesinin manası üzerinde durulmuş, II. Bölümünde, Muhadram Şairlerin, meşhurlarından bazılarının hayat hikâyeleri ve edebî özellikleri özetlenmek istenmiş, III. Bölümünde ise, Muhadram Şiiri'nin genel özellikleri üzerinde durulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS MUKHADRAM POETS IN ANCIENT ARABIC POETRY Nairn TETİK Supervisor: Prof. Dr. Süleyman TİILİJCİI 1997- PACK: 75 Jury : Prof. Dr. Süleyman TIİLÜCÜ Mukhadram Poets, who constitute the second of the four main poet groups have an important role in Arabic Literature. The effect of Islam on Arabs and their social life has occured in different manners on the poets of that time. In the introduction part of this study, resources about Arabic Literature are given and criticized. Information about the poetry of“Jâhiliyya”and“Sadru'l- Islam”periods is also given. In Section I: Poet groups, meanings of“Mukhadram”in Philology and Hadith and the general characteristics of Mukhadram Poetry are considered. In Section II: Some of the main Mukhadram Poets are analyzed. In Section III: Literary properties of Mukhadram Poetry are considered.