Ömer Seyfettin'in hikayelerinin kültür yapılarının değerlendirilmesi ve greimas göstergebilim metoduna göre yapısal özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 63444
  2. Yazar: NURDOĞAN SAVRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SEYİDOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 696
Özet
ÖZET“Ömer Seyfettin'in Hikâyelerinin Kültür Yapılarının Değerlen dirilmesi ve Greimas Göstergebilim Metoduna Göre Yaptsat Özelliklerinin İncelenmesi ”adlı bu çalışma yazarın 66 hikâyesi üzerine uygulandı. Hikâyeler : 1- Toplumsal-Mîzâhî Hikâyeler 2- Eski Kahramanlar 3- Yeni Kahramanlar 4- Efrûz Bey Serisi 5- Câbî Efendi Serisi 6- ÇıcuMuk Hatıraları 7- Tarihî ve Vatanî Hikâyeler 8- 2"amane Yiğitleri 9- Fantazi Hikâyeler 10- Yeni Lisanla Hikâyeler 11- Bir Masal şeklinde tasnif edilerek yazarın,, hayatı boyunca her yıl yazdığı hikâyelerden örnekler alınmaya özen gösterildi. Eserin giriş bölümünde yapılacak asıl çalışmaya hazırlık amacıyla göstergebilim ve Greimas Göstergebilimi hakkında genel bilgilere yer verildi. I. Bölümde Ömer Seyfettin'in hayatına kısa bir bakışla, eserlerine yansıyan edebi kişiliği ve sanatına değinildi II. Bölümde ise asıl çalışma: 1. İncelemeye alınan her hikâyede geçen kültür unsurları doğrultusunda hikâyellerde işlenen kültür yapılarının değerlendirilmesi, 2. Greimas göstergebilim metoduna göre hikâyelerin yapısal özelliklerinin ortaya konulması şeklinde geliştirildi. Her hikâye, uygulanan söz konusu metod çerçevesinde, yapısal özellikleri ortaya konulurken içeriğinde geçen kültür unsurları, işlenen olay örgüleriyle birlikte değerlendirildi. Hikâyelerde işlenen olaylar, olayların geçtiği yer ve zaman, tespit edilen kahramanlar ve metnin içeriğinde geçen kültür unsurları, şemalar üzerinde topluca gösterildi. Ayrıca Gneimas'ın tespit ettiği 20 işlevin hangi hikâyelerde ne oranda mevcut olduğu ve hikâyelerde tesbit edilen ortak yapısal özellikler çalışmanın sonuna eklenen iki tablo üzerinde verildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. THESIS AN EVALUATION OF THE CULTURAL STRUCTURE OF THE SOCIETY İN OMAR SEYFETTİN'S SHORT STORIES AND A STUDY ON THEIR STRUCTURAL FEATURES BASED ON GREİMAS'S SEMİOTÎCS Nurdoğan SAVRAN Supervisor: Prof.Dr. Bilge SEYİDO?LU 1997-PAGE:.... Jury : Prof.Dr. Büğe SEYİDO?LU This study, concentrated on sixty six of Omar Seyfettin's stories, is made up of two parts. The first part attempts to find out the cultural elements and evaluate the cultural structures employed in each of these stories. The second part seeks to explore the structural charactristics of the stories with the Greimas Semiological Method In the introduction Chapter general information has been provided pertinent to Semiology and the Greimas Semiological Method.. The Cultural elements found out in the stories have demonstrated on table. İn category, a great case has been taken so that the cultural elements should be arrenged in order of freguency and the related groups of the elements should be placed side by side. Besides, two tables dispaying the results obtained from the structural analysis of the stories are added to the final part of the story.