Çok tehlikeli işler sınıfında çalışanların iş sağlığı ve güvenliği farkındalığı ile iş stresi ilişkisi
The relation between the occupational work healthand safety awareness and work stress of high level hazardous category employees
- Tez No: 634433
- Danışmanlar: PROF. BÜNYAMİN BACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İş sağlığı ve güvenliği farkındalığı ile iş stresi uzun yıllardır sosyal bilimler alanında çalışma yapan araştırmacıların meşgul olduğu konulardandır. Bu iki konu çoğunlukla birbiri ile bağımsız incelemelere tabi tutulsa da aslında aralarında tehlike temelli bir ilişki vardır. Özellikle çok tehlikeli işlerde çalışanlar tehlike, yorgunluk, endişe gibi nedenlerle hali hazırda strese maruz kalmaktadır. Bu durum iş kazası ve meslek hastalığı riskleri karşısında çalışanların savunmasını azaltır. İş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalık sahibi çalışanlar ise iş kazası ve meslek hastalığı risklerinden nasıl korunacağını bilir ve bu durum çalışanlarda öz güven sağlayarak stresi önemli ölçüde azaltır. Stres düzeyinin düşmesi tehlike temelli iş kazası ve meslek hastalıklarının da azalmasını sağlar. Araştırmanın birinci bölümünde iş sağlığı ve güvenliğinin tarihsel gelişimi ele alınarak konu ile ilgili temel kavram ve tanımlara yer verilmiştir. İş sağlığı ve güvenliği alanında mevcut mevzuat hakkında bilgi verilmiş, Dünya ve Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği konusuna değinilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde, stres ve iş stresi, strese neden olan etmenler, iş stresi modelleri, iş stresinin belirtileri ve sonuçları incelenmiştir. Araştırmanın son bölümünde ise, her iki bölümü kapsayan literatür taramasına yer verilmiş, iş sağlığı ve güvenliği farkındalığı ile iş stresi ilişkisinin tespiti, İzmir ilinde bulunan çok tehlikeli işler sınıfı çalışanlarına uygulanan anket çalışmalarıyla sağlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çok tehlikeli işler sınıfında çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalık düzeyi ile iş stresi arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Aynı zamanda katılımcıların bazı demografik özellikleri ile bu iki kavram arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Researchers working in the field of social sciences have been devoting a lot of time to occupational health and safety awareness and work-related stress for many years. Although these two issues have mostly been studied separately, there is actually a hazard-based relationship between them. People working in high level hazardous jobs are particularly liable to suffer stress because of hazards at work, fatigue and anxiety. This makes employees more vulnerable to occupational accidents and occupational diseases. Employees who are aware of occupational health and safety know how to protect themselves from the risks of occupational accidents and occupational diseases and this can significantly reduce their stress by providing self-confidence. In the first part of the study, basic concepts are defined by looking at the historical development of occupational health and safety. Existing occupational health and safety legislation is covered and occupational health and safety issues in Turkey and the rest of the world are mentioned. In part 2, stress and work-related stress, stress factors, work-related stress models, symptoms and consequences of work-related stress are examined, and a literature review covering both parts is included. In part 3, the relationship between occupational health and safety awareness and work-related stress has been determined through surveys of workers in hard level hazardous jobs in İzmir. According to the results of the research, a negative relationship was found between the level of awareness of occupational health and safety of the employees in the high level hazardous job category and the extent of their work-related stress. At the same time, significant differences were found in the data for these two measures associated with some demographic characteristics of the participants.