Investigating the relationship between unsafe acts and organizational safety climate in drilling industry
Sondaj sektöründe güvensiz davranışlarla kurum güvenlik iklimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 596546
  2. Yazar: HAKAN OKTAY AYDINLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ÖZ, PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Karada ve denizde yapılan petrol, doğal gaz ve jeotermal sondajı çok tehlikeli işler sınıfına girmektedir. Dolayısıyla, sondaj sahası çalışanlarının yüksek güvenlik farkındalığına sahip olması beklenmektedir.Bu çalışmanın amacı sondaj sektöründe güvensiz davranışlar ile kurum kültürü arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Reason'ın insan hatası taksonomisi ışığında, Güvensiz Davranış Ölçeği (GDÖ) geliştirildi. GDÖ ve Birleşik Güvenlik İklimi Ölçeği (BGİÖ) sondaj personeline uygulandı. GDÖ'nün faktör yapısı incelendi ve iki faktörlü yapıya karar verildi. 22 maddeden oluşan ilk faktör Sondaj Sahasındaki İş Güvenliği Uygulamalarını Umursamamak (İGU) olarak adlandırıldı. 11 maddeden oluşan ikinci faktör Sondaj Sahasındaki İş Güvenliği Uygulamalarını İhlal Etmek (İGİ) olarak adlandırıldı. Hiyerarşik regresyon analiz sonuçlarına göre, üst yönetimin ve ekip arkadaşının iş güvenliğine taahhütü ve katkısı İGU ve İGİ ile olumsuz ilişkiyken, amirin iş güvenliğine taahhütü ve katkısı İGU ve İGİ ile olumlu ilişkilidir. Çalışmanın bulguları alanyazının temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Drilling for oil, gas, and geothermal both onshore and offshore is classified in a very hazardous job category. Thus, drilling site employees are expected to maintain high levels of job safety awareness. The aim of the current study is to investigate the relationship between unsafe acts and organizational safety climate in drilling industry. In the light of Reason's human error taxonomy, Unsafe Act Questionnaire (USAQ) was developed. USAQ and Integrated Safety Climate Scale (ISCQ) were applied to drilling site employees. Factor analysis was conducted to test the factorial structure of USAQ and two-factor solution was determined. The first factor with 22 items was titled as Negligence of Occupational Safety Principles in Drilling Site (NOS). The second factor with 11 items was titled as Contravention of Occupational Safety Principles in Drilling Site (COS). According to the results of hierarchical regression analyses, top management's and co-worker's commitment and contribution to safety related to NOS and COS negatively while supervisor's commitment and contribution to safety related NOS and COS positively. The results were discussed in detail according to the literature.