Destinasyon imajı ve destinasyon kişiliğinin davranışsal niyet üzerine etkisi: Gelibolu tarihi alan örneği
The effect of destination image and destination personality on behavioral intention: Gallipoli historical territory case
  1. Tez No: 634451
  2. Yazar: HAKAN İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Turizm sektörü, hem turist sayısı açısından hem de turizm geliri açısından her yıl gelişmektedir. Turizm gelirlerinin büyümesi ile birlikte destinasyonlar arasında rekabet de aynı oranda arttığı için destinasyonların farklılaşması gerekmektedir. Destinasyon markalaşması bileşenlerinden destinasyon imajı ve destinasyon kişiliği bir destinasyonun marka haline gelmesinde ve ziyaretçilerin destinasyonları olumlu anlamda farklılaştırmasında çok önemli iki olgudur. Bu nedenle bu araştırmanın problemini Gelibolu Tarihi Alanı'na yönelik turistlerin algıladığı destinasyon imajının ve destinasyon kişiliğinin ölçülmesi ve bu değişkenlerin turistlerin bu bölgeye yönelik davranışsal niyetleri üzerindeki etkisinin tespit edilmesi oluşturmaktadır. Bölgenin tarihi önemi ve kültürel mirası göz önüne alındığında turizm sektöründe de çok önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada bölgeyi ziyaret eden turistlerin olumlu veya olumsuz yöndeki dönütlerinin ziyaretçi sayısına olan etkisi de incelenmiştir. Ülkemizin çok önemli turizm destinasyonlarından biri olan Gelibolu Tarihi Alanı ile ilgili destinasyon kişiliği ve davranışsal niyetin beraber ele alındığı, ayrıca Gelibolu Tarihi Alanı'na gelen ziyaretçilerin davranışsal niyetleri ve bu niyetlere destinasyon imajı ve destinasyon kişiliğinin etkisinin araştırıldığı bir çalışma daha önce yapılmamıştır. Literatürdeki bu açığı kapatmak ve katkı sağlamak amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Gelibolu yerli turistler için manevi açıdan çok önemli bir destinasyona sahiptir. Bu sebeple araştırma evreni yerli turistler olarak seçilmiştir. Araştırmada kullanılan veriler online anket hazırlanarak kolayda örnekleme yöntemi ile toplanmıştır. Gelibolu Tarihi Alanı'nı ziyaret eden 571 yerli turist araştırma örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada elde edilen verilere göre yapılan açıklayıcı faktör analizi sonucuna göre değişkenler (bilişsel imaj, duygusal imaj, samimiyet, yetkinlik, sertlik, davranışsal niyet ve şikayet niyeti) arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik olarak yapılan korelasyon analizinde değişkenler arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Duygusal imaj ve davranışsal niyetin birbiri ile yüksek olarak ilişkilendiği, destinasyon kişiliği ile şikayet niyetinin ise birbiri ile düşük olarak ilişkilendirildiği tespit edilmiştir. İlişkili olan değişkenlerin birbirine etkisini belirlemek amacıyla yapılan regresyon analizi sonucuna göre de destinasyon kişiliğinin duygusal ve bilişsel imaj üzerine etkili olduğu, bilişsel imaj ve duygusal imajın davranışsal niyetler üzerinde etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Tourism sector has been developing for years in terms of both the number of tourists and tourism income. Due to the fact that the competition between the destinations increases at the same rate with the growth of tourism revenues, the destinations should be differentiated. Destination image and destination personality, which are among the components of destination branding, are two very important facts for a destination to become a brand and for visitors to differentiate destinations positively. For this reason, the problem of this research is to measure the destination image and destination personality comprehended by tourists towards Gallipoli Historical Site and to determine the effect of these variables on the behavioural intentions of tourists towards this region. Considering the historical importance and cultural heritage of the region, it has a very important place in the tourism sector, too. In this study, the impact of visitors on the destination image and destination personality was also measured. A study upon both destination personality and behavioural intent about Gallipoli Historical Site, behavioural intent of the visitors and the effect of the visitors on destination image and personality has been made yet. Therefore; this study aims to contribute and fill this gap in literature. Gallipoli has spiritual importance for domestic tourists; so, they were chosen as population. The data used in the study was gathered by online survey with sampling method. 571 domestic visitors of Gallipoli Historical Site compose the research sample of the study. According to the factor analysis upon the correlation among the components (cognitive image, affective image, intimacy, competency, rigidity, behavioural intent and intent of complaint) it is seen that there is positive correlation among them. It is determined that affective image and behavioural intent correlate each other highly; whereas, destination personality and intent of complaint correlate each other low. The regression analysis, which is made for determining the effect of the components correlating each other, shows that destination personality affect cognitive and affective images; on the other hand, cognitive and affective images affect behavioural intents.