Dar dik toplamsal operatörler kümesi üzerinde cebirsel yapılar
Algebraic structures on the set of narrow orthogonally additive operators
- Tez No: 634497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, bir vektör örgüsü ile bir normlu uzay arasında tanımlanan dar dik toplamsal operatörler kümesi üzerinde ki cebirsel yapılar ile ilgili bir araştırma verilmiştir. Bir dar operatörün bir sabit ile çarpımı yine dar olduğundan, iki dar operatörün toplamlarının darlığı incelenmiştir. Bu bağlamda, toplamları yine dar olan dar dik toplamsal operatör örnekleri araştırılmıştır. Literatürden toplamları da dar olan iki dar dik toplamsal yada iki dar operatörün değişik inşa teknikleri verilmiştir. Bu inşa tekniklerinden bazıları H.I.Humenchuk, V.V.Mykhayluk ile M.M.Popov ve M.A.Pliev, F.Polat ile M.R. Weber ' e aittir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a research on the algebraic structures of the set of narrow orthogonally additive operators defined between a vector lattice and a normed space is given. Since multiplication of a narrow operator by a scalar is again narrow, the narrowness of the sum of two narrow operators is investigated . In this context, the examples of narrow orthogonally additive operators in which their sums are narrow were investigated. In the literature, several constructions on the two narrow operators or two narrow orthogonally additive operators whose sums are narrow are given. Some of these construction techniques belongs to H.I.Humenchuk, V.V.Mykhayluk with M.M.Popov and M.A.Pliev, F.Polat with M. R.Weber.